Kimyasal olarak kaplanmış Cu2O ince filmlerin yapısal, elektriksel ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
The determination of structural, optical and electrical characteristics of chemically deposited copper oxide thin films
  1. Tez No: 170179
  2. Yazar: ŞEYDA HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİMYASAL OLARAK KAPLANMIŞ Cu20 ÎNCE FİLMLERİN YAPISAL, ELEKTRİKSEL VE OPTİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Şeyda HORZUM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Tülay SERİN Bu çalışmanın amacı kimyasal kaplama yöntemi ile hazırlanmış Cu20 ince filmlerin yapısal, optiksel ve elektriksel özelliklerinin incelenmesidir. Bunun için Cu20 ince film bu yöntem ile cam alttabaka üzerinde oluşturuldu. Filmlerin yapısal özellikleri XRD desenleri ile ve optiksel özellikleri UV-VIS spektrumu ve FTIR spektrası ile incelendi. Ayrıca elektriksel iletkenlik film üzerinden omik kontak alınarak ölçüldü. Cu20 ince filmler farklı sıcaklıklarda (200-350 °C) hava ortamında 1 saat tavlandı ve tavlamanın yapısal, optiksel ve elektriksel özellikler üzerine etkisi araştırıldı. Ölçüm sonuçlarından, 300 ve 350 °C sıcaklıklarda tavlamalarda Cu20 ince filmin CuO'ya dönüştüğü gözlendi. 2005, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kimyasal kaplama yöntemi, Cu2o ince film, CuO ince film, optiksel özellik, yapısal özellik, elektriksel iletkenlik, XRD spektrumu, UV-VIS spektrumu, FTIR spektrası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION OF STRUCTURAL, OPTICAL AND ELECTRICAL CHARACTERISTICS OF CHEMICALLY DEPOSITED COPPER OXtDE THİN FİLMS Şeyda HORZUM Ankara University Graduate School Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Tülay SERİN In the present work it was aimed to investigate structural, optical and electrical properties of Cu20 thin films prepared by chemical deposition method. For this reason, Cu20 thin films were obtained onto glass substrate by this method. Structural characteristics of this films were investigated by XRD patterns and optical properties were investigated by UV-VIS spectrum and FTIR spectra. In addition, electrical conductuvity were measured by taking ohmic contac onto films. CU2O thin films that prepare were annealed at different temperatures (200-350 °C) in air ambient 1 hours and the effect of annealing on structural, optical and electrical properties were investigated. It was observed that films turned to CuO from results of measurement when Q12O thin films annealed at 300 and 350 °C temperatures. 2005, 54 pages Key Words : jChemically deposition method, CU2O thin films, CuO thin films, optical properties, structural properties, electrical conductuvity, XRD spectrum, UV-VIS spectrum, FTIR spectra