Ankara ili Çankaya ilçesi 20. yüzyıl ortası camilerinin Mahmut Akok tasarımı çini programları
Ankara, province of Çankaya, mid-20th century mosques' tile programs designed by Mahmut Akok
- Tez No: 485937
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, Cumhuriyet döneminin önemli camilerinden olan Ankara ili Çankaya ilçesi 20. yüzyıl ortası camilerinin Mahmut Akok tasarımı çinilerinin teknik, boyut, renk, motif, kompozisyon özellikleri üzerinde durulmuştur. Ankara Maltepe Cami, Cebeci Cami, Küçükesat Merkez Cami, Bahçelievler Merkez Cami içinde yer alan çini süslemelerinden farklı uygulama alanlarına göre örnekler seçilmiş ve yerinde incelenmiştir. Çiniler fotoğraflanarak ayrıntılı bilgi formları doldurulmuştur. Seçilen örneklerin motif çizimleri ve süsleme kompozisyon şemaları formlara eklenmiştir. Böylece camilerdeki çiniler teknik ve süsleme özellikleriyle ayrıntılı bir biçimde tanıtılmıştır. Bu çalışmada camilerdeki çinilerin klasik Osmanlı çini sanatının desen özelliklerini barındırdığı görülmüştür. Klasik çini üslubunun desende, renkte dört asır sonrasında dahi bu kadar muhteşem olarak yeniden tasarlanmış olması çini sanatının gelişimi açısından gurur vericidir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the important Turkish Republican Era Mosques constructed at mid-20th century in Ankara, province of Cankaya, are analyzed in terms of Mahmut Akok Tile Program's technique, dimension, color, motif, and composition characteristics. Tile samples are chosen from Maltepe, Cebeci, Kucukesat and Bahcelievler Central Mosques according to different application fields and these are examined on-site. The detailed information forms are keptand supported with the tile phographs. Some examples of motif constructions and adorncomposition schemes are added to forms. The tiles in mosques are introduced in details with technical specifications and decorative features. As a result of this work, itis seen that Mahmut Akok Tile Programs in mosques demonstrate the pattern features of the Classical Ottaman Tile Art. Even after four centuries, redesigning of classical tile art at colour and pattern makes us proud in terms of the development of our tile art.