Ankara ili Polatlı ilçesi tarım işletmelerinde sulu ve kuru koşullarda buğday ve arpa üretiminin ekonomik analizi
Economic analysis of wheat and barley production, under rainfed and irrigated conditions on the farms in Polatlı district of Ankara province
  1. Tez No: 170188
  2. Yazar: NİLAY ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ POLATLI İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNDE SULU VE KURU KOŞULLARDA BUĞDAY VE ARPA ÜRETİMİNİN EKONOMİK ANALİZİ Nilay ŞEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Ekonomisi Anabüim Dalı Danışman : Prof Dr. Taner KIRAL Bu araştırma ile, Ankara İH Polatlı İlçesinin sulu ve kuru tarım alanlarında yetiştirilen ürünlerden buğday ve arpa için birim alanda kullanılan gübre, 3aç, tohum, sulama suyu gibi girdilerin ortalama miktarları yanında, üretim teknikleri, işgücü ile makina çekigücü kullanım düzeyleri, tarla kiralan ve birim ürün maliyetleri gibi bilgiler ilçeyi çeşitli kriterlere göre temsil eden 17 köyden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş tarım işletmelerinden anket yoluyla sağlanan veriler analiz edilerek ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre sulu koşullarda 1 dekar buğday üretimi için 0,89 saat işgücüne ve 0,64 saat çekigücüne, kuru koşullarda 1 dekar buğday üretimi için 0,77 saat işgücüne ve 0,64 saat çekigücüne, sulu koşullarda 1 dekar arpa üretimi için 0,89 saat işgücüne ve 0,64 saat çekigücüne, kuru koşullarda 1 dekar arpa üretimi için 0,77 saat işgücü ve 0,64 saat çekigücüne ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca suhı koşullarda 1 kg buğdayın maliyeti 109.310 TL, kuru koşullarda 1 kg buğdayın maliyeti 189.252 TL, sulu koşullarda 1 kg arpanın maliyeti 131.077 TL, kuru koşullarda 1 kg arpanın maliyeti ise 136.059 TL olarak hesaplanmıştır. 2005, 80 Sayfa Anahtar Kelimeler : Polatlı İlçesi, sulu ve kuru tarım, ürün maliyetleri, ekonomik analiz. i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF WHEAT AND BARLEY PRODUCTION, UNDER RAINFED AND IRRIGATED CONDITIONS ON THE FARMS IN POLATLI DISTRICT OF ANKARA PROVINCE Nilay ŞEN University of Ankara Graduate School of Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Taner KIRAL This research was carried out to determine the average amounts of inputs used per unit area (such as fertilizers, insecticides, seeds and irrigation water), cultivation techniques and the utilization levels of labour and machinery in the cultivation of wheat and barley. The above mentioned crops are cultivated under rainfed and irrigated agricultural areas in the Polatlı District of Ankara Province. Based on the criterions representing the district, the farms from 17 villages were selected through stratified random sampling method. The collected date from the farms were then statistically analysed. According to the findings, for 0,1 ha of wheat and barley production under irrigated conditions, 0,89 hours of labor, 0,64 hours of machinery service, for 0,1 ha of wheat and barley production under rainfed conditions, 0,77 hours of labor and 0,64 hours of machinery service were used. Also, the cost of producing 1 kg of wheat under irrigated and rainfed conditions are calculated as TL 109.310 and TL 189.252, and the cost of producing 1 kg of barley under irrigated and rainfed conditions are calculated as TL 131.077 and TL 136.059 respectively. 2005, 80 Pages Key Words : Polatlı District, wheat and barley production under rainfed and irrigated conditions, crop production costs, economic analysis. u