Soğuk ve donuk depolanan karideslerde kalite değişimleri
Quality changes of shrimp during cold and frozen storage
  1. Tez No: 170205
  2. Yazar: AYSU EYMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAY KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SOĞUK VE DONUK DEPOLANAN KARİDESLERDE KALİTE DEĞİŞİMLERİ Aysu EYMİRLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuray KOLSARICI Bu çalışmada soğukta (4±1 °C'de) ve dondurarak (-18 °C'de) depolanan et karideslerde (Parapenaus longirostris), fiziksel, kimyasal ve duyusal kalite parametrelerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Kalite parametrelerim belirleyebilmek için, avlanmayı takiben 2. günde; et verimi, pH, protein, yağ, kuru madde ve kül analizleri yapılmıştır. pH, tiyobarbitürik asit (TBA), total volatil baz azotu (TVB-N), yağ asitleri analizi ve duyusal değerlendirme 8 günlük soğuk depolama süresince 2 gün aralıklarla ve 5 aylık dondurarak depolama periyodu boyunca her ay yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis QUALITY CHANGES OF SHRIMP DURING COLD STORAGE AND FROZEN STORAGE AysuEYMÎRLİ Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof.Dr. Nuray KOLSARICI In this study, changes in physical, chemical and sensory quality of shrimp meat (Parapenaus longirostris) were investigated during cold (+4±1°C) and frozen (-18°C) storage periods until the meat lost acceptability. In order to determine quality parameters, proximate composition and meat yield were determined initially while pH, thiobarbituric acid (TBA), total volatile base nitrogen (TVB-N) and fatty acid composition were analyzed at 2 days intervals for 8 days in cold storage and at 30 days intervals for 5 months for frozen storage. Furthermore, sensory quality of the shrimp meat was evaluated during both cold and frozen storage periods.