Organomagnezyum ve -çinko reaktiflerinin N,N-disubstitue O-arilsülfonilhidroksilaminlerle elektrofilik aminasyonu reaksiyonunun sentetik olarak araştırılması
Synthetic aspects of electrophilic amination of organomagnesium and -zinc reagents with N,N-disubstituted O-(arylsulfonly)hydroxylamines
  1. Tez No: 170234
  2. Yazar: SELMA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORGANOMAGNEZYUM VE -ÇİNKO REAKTİFLERÎNİN N,N-DİSUBSTİTUE O-ARİLSÜLFONİLHİDROKSİLAMİNLERLE ELEKTROFİLİK AMİNASYONU REAKSİYONUNUN SENTETİK OLARAK ARAŞTIRILMASI SelmaATEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ender ERDİK Aril Grignard reaktifleri, Barbier koşullarında N,N-dimetil O-(mesitilensülfonil)- hidroksilamin ile oda sıcaklığında, 2 saatte yüksek verimle N,N-dimetilanilinleri verirler. în situ allil-, benzil- ve sikloalkilmagnezyum bromürlerin N,N-dimetil O- (mesitilensülfonil)-hidroksilamin ile reaksiyona girmediği, in situ alkil bromürlerin ise iyi verimle etkileştiği gözlenmiştir.Aril bromürlerin N,N-dimetil 0-(mesitilen- sülfonil)hidroksilamin ile Barbier türü aminasyonu ^C-MgBr - >? ^>C-NMe2 dönüşümü için yeni bir yol ve ter-anilinlerin organometalik sentezi için alternatif bir yöntemdir. 2005, 51 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Elektrofılik aminasyon, organoçinko reaktifleri, Grignard reaktifleri, ter-aminler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHETIC ASPECTS OF ELECTROPHILIC AMINATION OF ORGANOMAGNESÎUM AND-ZINC REAGENTS WITHN5N-DISUBSTITUTED 0-(ARYLSULFONYL)HYDROXYLAMINES Selma ATEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ender ERDİK Aryl Grignard reagents react with N,N-dimethyl 0-(mesitylenesulfonyl)hydroxylamine in THF under Barbier conditions at room temperature and give N,N-dimethylanilines with high yields in a 2 hour reaction. In situ cycloalkyl-, allyl- and benzylmagnesium bromides were observed not to react with N5N-dimethyl O- (mesitylenesulfonyl)hydroxylamine, except animation of in situ n-hexylmagnesium bromide resulted in a medium yield. Grignard-Barbier type animation of aryl bromides with N,N-dimethylO-(mesitylenesulfonyl)hydroxylamine, provides a new route for ?^?C-MgBr - >-.^?C-NMe2 conversion and an alternative method for the synthesis ter-anilines. 2005, 51 pages KEY WORDS: Elecrophilic amination, organozincs, Grignard reagents