Bazı Sideritis türlerinin terpenoid bileşiklerinin araştırılması
Terpenoid contents of some Sideritis species
- Tez No: 170236
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ÖKTEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SÎDERİTİS TÜRLERİNİN TERPENOID BİLEŞİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Zekiye ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Bu çalışmada Isparta'dan toplanan Sideritis condensata bitkisinin diterpen bileşiklerini elde etmek ve bunların kimyasal yapılarım tayin etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla Sideritis condensata bitkisinin petrol eteri ve etil asetat ekstreleri hazırlanmıştır. Bu ekstrelerden kromatografik yöntemler kullanılarak elde edilen bileşikler saflaştınlmış ve yapıları tayin edilmiştir. Elde edilen bileşikler diasetil sideridiol (e«f-7a,18-diasetoksi-kaur-15-en), siderol (ent- 7a-asetoksi-18-hidroksi-kaur-15-en), epoksi siderol (e«^-7a-asetoksi-18-hidroksi- 15P,16p-epoksikauran) ve eubol (e«/-7a-asetoksi-15j3,18-dihidroksi-kaur-16-en) olarak bulunmuştur. 2005,61 sayfa Anahtar Kelimeler : Sideritis, Labiatae, diterpen, kauren, epoksi kauran
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TERPENOID CONTENTS OF SOME SİDERİTİS SPECIES Zekiye ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertment of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER In this study, two diterpenoids were isolated from the petroleum benzine and ethyl acetate extract of Sideritis condensata which grown in İsparta and structures of the diterpenoids were elucidated based on spectroscopic analysis. The compounds were diacetyl-sideridiol (enf-7a,18-diacetoxy-kaur-15-ene), siderol (e»/-7a-acetoxy-18-hydroxy-kaur-15-ene), epoxy siderol (ewf~7a-acetoxy-18-hydroxy- 15(3,16p-epoxykaurane) and eubol (en/-7a-acetoxy-15p,18-dihydroxy-kaur-16-ene) 2005, 61 pages Key Words : Sideritis, Labiatae, diterpene, kaurene, epoxykaurane