Polarize elektron-gama çarpışmasında üçlü ayar bozonu etkileşmeleri
Triple gauge boson interactions in the polarized electron-gamma collision
- Tez No: 170292
- Danışmanlar: PROF.DR. SATILMIŞ ATAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Doktora Tezi POLARIZE ELEKTRON-GAMA ÇARPIŞMASINDA ÜÇLÜ AYAR BOZONU ETKİLEŞMELERİ inanç ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Satılmış AT AĞ Bu çalışmada, polarize ye çarpışmasında ye- >Wve ve ye- >Ze süreçlerindeki WWy, ZZy ve Zyy üçlü ayar bozonu bağlaşımlarına yeni fizikten (standart model ötesi) gelebilecek katkılar efektif lagranjiyen metodu kullanılarak çalışılmıştır. Üçlü ZZy ve Zyy bağlaşımları, elektron-pozitron çarpışmasında e* e' -> Zy sureci düşünülerek de incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ye çarpışmasından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. WWy bağlaşımı için C ve P korunundu anormal bağlaşım parametreleri k, X ve Zyy, ZZy bağlaşımları için CP korunumlu anonnal bağlaşma parametreleri h%,hl (V = /,Z) gözönüne alınarak, %95 güvenilirlik düzeyindeki duyarlılık limitleri Vs =0,5, 1, 1,5 TeV kütle merkezi enerjilerinde ve integre edilmiş ışınlılık değeri L= 500 fb“1 için sözü edilen süreçlerde hesaplanmıştır. Elde edilen duyarlılık limitleri, &tc = ıc-\, X, hf ve Af parametreleri için 0(1 0”4) mertebesine ve hf ile h\ parametreleri için 0(10"*) mertebesine ulaşmaktadır. Çarpışan demetlerin ve son durum ayar bozonlarının polarizasyonu, bu köşelerin duyarlılıklarında iyileşme sağlamaktadır. 2005, 153 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Standart model ötesi, Üçlü ayar bozonu etkileşmeleri, Efektif lagranjiyen, Elektron-foton çarpışması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis TRIPLE GAUGE BOSON INTERACTIONS IN THE POLARIZED ELECTRON-GAMMA COLLISION înançŞAHtN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor. Prof. Dr. Satılmış AT A? In this work, contributions arising from new physics (beyond standard model) to the triple WWy, ZZy and Zyy couplings have been studied in the polarized ye collision through the processes ye- >Wve and ye- >Ze, using the effective lagrangian method. Triple ZZy and Zyy couplings have also been investigated considering the e*e~ -> Zy process in the electron-positron collision and the results have been compared with the ye collision case. The 95% confidence level sensitivity limits of C and P conserving anomalous coupling parameters k, X for the WWy coupling and CP conserving anomalous coupling parameters h\, hi ( V - y, Z ) for the Zyy and ZZy couplings have been calculated at the center of mass energies of 4s = 0,5, 1, L5 TeV and the integrated luminosity of 500 fb“1. The sensitivity limits obtained attains the order of 0(1 0”4) for Ak = k - 1, I, hf and h\ parameters and the order of 0(1 0"6) for Af and hi parameters. Collision with polarized beams and polarization states of final gauge bosons, improve the sensitivity limits. 2005, 153 pages KEY WORDS: Beyond standard model, Triple gauge boson interactions, Effective lagrangian, Electron-photon collision