Ankara ili Gölbaşı ilçesinde yetişkin kadınların antropometrik ölçümleri ve beslenme alışkanlıkları üzerinde bir araştırma
A research on the anthropometric measurements and nutrition habits of adult women in Gölbaşı, Ankara
  1. Tez No: 170293
  2. Yazar: HÜLYA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ANKARA İLÎ GÖLBAŞI İLÇESİNDE YETİŞKİN KADINLARIN ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLERİ VE BESLENME ALIŞKANLIKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA HÜLYA YARDIMCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ayşe Özfer ÖZÇELİK Bu araştırma Ankara ili Gölbaşı ilçesinde yetişkin kadınların antropometrik ölçümlerinin alınması, alınan ölçümlerin var olan standart veya referans değerlerle karşılaştırılması, beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 650 kadın araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya alman tüm kadınlara genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim sıklıklarının belirlendiği anket formu uygulanmıştır. Aynı kadınlar arasından rasgele seçilen 130 kadının 24 saati hatırlatma yöntemi ile bir günlük besin tüketimi ve bir günlük fiziksel aktiviteleri alınmıştır. Beden kitle indeksine (BKİ) göre kadınların % 26.3'ü normal (BKİ= 20.0-24.9 kg/m2), % 30.5'i hafif şişman (BKİ= 25.0-29.9 kg/m2) ve % 38.9'u şişman (BKİ= >30 kg/m2) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A RESEARCH ON THE ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS AND NUTRITION HABITS OF ADULT WOMEN IN GÖLBAŞI, ANKARA Hülya YARDIMCI Ankara University Institute of Sciences Department of Home Economics (Nutrition Sciences) Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Ayşe Özfer ÖZÇELİK This research carried out in Gölbaşı, Ankara with the aims of taking the anthropometric measurements of adult women, comparing these measurements with the existing standard or reference values and determining the nutrition habits. The research was conducted on 650 women using stratified random sampling method. All the women taking part in the research have filled out the questionnaires. General informations, eating habits of the subjects were determined and the food frequencies were collected. A total of 130 women were randomly selected out of 650 women and their food consumption data were collected by 24-h recall and physical activity status was assessed. As a result of the study 26.3 % of women were normal weight (BMI: 20.0-24.9 kg/m2), 30.5 % overweight (BMI: 25.0-29.9 kg/m2), and 38.9 % were obese (>30 kg/m2), regarding their body mass index.