Asma (Vitis vinifera L.)'da önemli vegetatif ve generatif karakterler ile hastalıklara dayanım özelliklerine yönelik genom haritalaması
Genome mapping in grape (Vitis vinifera L.) for some important vegetative, generative and discease resistance traits
- Tez No: 170337
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Doktora Tezi ASMA (Vilis vinifera L.)'DA ÖNEMLİ VEGETATtF VE GENERATİF KARAKTERLER İLE HASTALIKLARA DAYANIM ÖZELLİKLERİNE YÖNELİK GENOM HARİTALAMASI Zeliha YAŞA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU Bu araştırmada. V. vinifera L. varyetesi olan Italia ve Mercan üzüm çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilen F| populasyonu kullanılarak (60 Fi + 2 ebeveyn) genom haritasının çıkarılması ve incelenen morfolojik ve hastalıklara dayanım özelliklerine yönelik bağlantı analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu populasyon Tekirdağ bağcılık Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilmiştir. Populasyonun genom haritalaması amacıyla seçilmesinin nedeni F| populasyonunun hastalıklara dayanım ve diğer morfolojik özellikler açısından açılım göstermesidir. Araştırmada gerçekleştirilen RAPD reaksiyonlarında toplam 300 adet primer test edilmiştir. Amplifikasyon ürünleri negatif filmden“var”ya da“yok”diye değerlendirildikten sonra yapılan y2 testleri sonucunda 1:1 ve 3:1 dağılım gösteren polimorfik lokuslar belirlenmiştir. Italia çeşidinde 59, Mercan çeşidinde ise sadece 55 adet lokus bağlantı analizlerinde kullanılabilmiştir. Haritanın çıkartılması amacıyla Mapmaker/Exp 3.0 paket programında farklı LOD değerleri kullanılmıştır. Genom haritalaması için çift yönlü-yalancı melezleme tekniği kullanılmıştır. Ana ve baba ebeveyne ait 2 ayrı genetik bağlantı haritası elde edilmiş olup 8 (ana) ve 6 (baba) bağlantı grubu içermiştir. Bağlantı gruplarına yerleşen lokuslann incelenen morfolojik ve hastalılara dayanım karakterlere olan bağlantılarını tespit etmek amacıyla regresyon ve varyans analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis GENOME MAPPING IN GRAPE (Vitis vinifera L.) FOR SOME IMPORTANT VEGETATIVE. GENERATIVE AND DISEASE RESISTANCE TRAITS Zeliha YAŞA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr. Gökhan SÖYLEMEZO?LU This research was conducted to construct genetic linkage maps of Vitis (2n =38) from grape populations (60 Fi + 2 parents) of crossing of Italia and Mercan (litis vinifera L.) cultivars. This cross was developed at Tekirdağ Viticultural Research Institute in 1 992 and was chosen because the progeny segregated for disease resistant and other important vegetative and generative traits. RAPD reactions was performed by using a total of 300 RAPD primers. The amplification products were scored from negatives as presence or absence. The parental data was used to calculate goodness-of-fit for the segregating markers using % analysis. Only 59 loci for Italia and 55 loci for Mercan could be used for linkage analysis. Mapmaker/ Exp.3.0 was used for genetic linkage analysis and multipoint ordering among markers at different LOD scores. Genetic linkage maps were developed by using the double-pseudotestcross mapping approach. Italia and Mercan resulted in having 8 (maternal) and 6 (paternal) linkage groups, respectively. Loci placed on the linkage groups were further analyzed by regression and variance analyses in order to determine possible linkages between the loci and morphological and disease resistance characteristics.