Analysis of a hydrogen fueled internal combustion engine
Hidrojen yakıtlı bir içten yanmalı motorun analizi
  1. Tez No: 170360
  2. Yazar: EROL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZERDEM, DR. CİHANGİR ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hidrojenin alternatif yakıt olarak içten yanmalı motorlarda kullanılması fikri 1970'lere dayanmaktadır. Bir yeraltı kaynağı olan fosil yakıtların aşın kullanım sonucu yakın gelecekte tükeneceği endişesi, araştırmacıları bu temiz ve yenilenebilir yakıta yöneltmiştir. Sudan elde edilebilirliği, çevre dostu olması ve geleneksel yakıtlara göre avantajları bulunması hidrojenin gözde enerji kaynağı olma yolunda önemli bir yere gelmesine neden olmuştur. Yakıt hücresi teknolojisindeki gelişmeler halen olgunlaşma aşamasında olduğundan, hidrojenin içten yanmalı motorlarda kullanılması, geleneksel yakıtlardan hidrojene geçiş sürecinde kayda değer potansiyele sahip gözükmektedir. Bu çalışmada bir benzin motoru hidrojene uyarlanarak motor performans ve egzoz emisyon değerleri karşılaştırılmıştır. Alev geri tepme sorununu gidermek için çalışmalar yapılmıştır. Hidrojenin yanma özelliklerinden tam verim alabilmek için motorda gerekli dizayn değişiklikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the history of internal combustion engine development, hydrogen has been considered at several phases as a substitute to hydrocarbon-based fuels. Starting from the 70' s, there have been several attempts to convert engines for hydrogen operation. Together with the development in gas injector technology, it has become possible to control precisely the injection of hydrogen for safe operation. Since the fuel cell needs certain improvements before it is widely used in vehicles, the conventional internal combustion engine is to play an important role in the transition. This study examines the performance characteristics and emissions of a hydrogen fueled conventional spark- ignition engine. Slight modifications are made for hydrogen feeding which do not change the basic characteristics of the original engine. Comparison is made between the gasoline and hydrogen operation and engine design changes are discussed. Certain remedies to overcome the backfire phenomena are attempted. IV