GAP bölgesinde yarı küresel ve küresel olmayan ayna kullanılarak güneş ışınlarından yararlanma
In GAP region use of semi-spherical and nonspherical mirror utilities from solar radiation
  1. Tez No: 170373
  2. Yazar: SEDAT DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi GAP BÖLGESİNDE YARI KÜRESEL VE KÜRESEL OLMAYAN AYNA KULLANILARAK GÜNEŞ IŞINLARINDAN YARARLANMA Sedat DEMİRKOL Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İ. Halil MUTLU Yıl: 2004, Sayfa:58 Güneş toplayıcılarını kullanmaktan maksat, üzerine düşen güneş ışınımının mümkün olduğu kadar büyük bir kısmından faydalanabilmedir. Bu bakımdan düz toplayıcıların yanında ışınımı yoğunlaştırıcı toplayıcılar önemli bir yer işgal eder. Bu çalışmada, derinliği 0.46 m ve yüzey alanı 2 m2 olan küresel yoğunlaştırıcı ile derinliği 0.35 m ve yüzey alanı 0.9 m2 olan yar-silindirik yoğunlaştırıcı kullanıldı. Yoğunlaştırıcıların odak noktalarına düşen ışınların oluşturduğu sıcaklık K tipi termometre ile ölçüldü. Küresel yoğunlaştırıcının odak noktasına helissel silindirik soğurucular ve yarı-silindirik yoğunlaştırıcının odak noktasına da boru tipi soğurucu yerleştirilerek odaklama sırasında ısısal enerji değerleri ölçüldü. Küresel yoğunlaştırıcı, gün boyunca güneşin hareketine bağlı olarak iki eksende hareket ettirilerek ışığın odaklanması sağlandı. Güneşin tek eksene bağlı olarak odaklanması, yarı-silindirik yoğunlaştırıcının Kuzey-Güney doğrultusunda yerleştirilmesiyle oluşturuldu. Küresel ve yarı-silindirik yoğunlaştırıcıların verimlilikleri ile birlikte ısısal değişimler ölçülerek ve veriler analiz edilerek karşılaştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Küresel ve yarı silindirik yoğunlaştırıcı, helissel soğurucu, güneş enerjisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IN GAP REGION USE OF SEMI-SPHERICAL AND NONSPHERICAL MIRROR UTILITIES FROM SOLAR RADIATION Sedat DEMİRKOL Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof. Dr. İ. Halil MUTLU Year: 2004, Page: 58 The aim use of solar collectors, can take of advantage of from a great part of until possible surface fall of solar radiation and radiation concentrator plays an important role in measurement of solar radiation. In present study, a spherical concentrator with 0.46 meter depht, 2 square meter area and 0.35 meter depht, 0.9 square meter area were used. The temperature at the focus of the concentrators were measured by a K type termocouple (model 421307). Helix absorbers were placed in the focus of the spherical concentrator, and tube type absorbers were placed at the focus of the semi-cylindrical concentrator, and during the focusing process, the heat energies were measured. The spherical concentrator was tracked on two axis, thus the focusing of the light was provided during the day. The semi-cylindrical concentrator were placed at North-south direction, and the focusing of the light was provided during the day. The efficiencies of the spherical and semi-cylindrical concentrators calculated. The heat exchanges on the focus of the concentrators were measured. The data were analysed, and than compared with the literature. KEY WORDS: Spherical and semi-cylindrical concentrator, helical absorber, solar energy