Norepinephrine ilacının DNA ile etkileşmesinin incelenmesi
The analysis of the interaction of norepinephrine drug with DNA
- Tez No: 170374
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi NOREPINEPHRINE İLACININ DNA ÎLE ETKİLEŞMESİNİN İNCELENMESİ Necla ÖGE Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dab Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ASLANOĞLU Yıl : 2004, Sayfa : 30 Bu çalışmada, norepinephrine'nin DNA ile etkileşimi kare dalga voltametrisi ile çalışılmıştır. Bağlanma parametreleri olan bağlanma sabiti, K, ve bağlanma yeri çapı, s, statik ve hareketli denge kinetiği limitlerine göre bağlanan ve serbest norepinephrine konsantrasyonlarının aynı anda analizi ile elde edildi. Norepinephrine'nin DNA ile etkileşimi için, statik ve hareketli bağlanma denge sınır koşullan için sırası ile bağlanma sabiti ve bağlanma yeri çapı K = 3.3 (± 0.18) x 103 M“1, s = 2.89 (± 0.05) baz sayısı ve K = 5.15 (± 0.38) x 103 M”1, s = 2.41 (± 0.04) baz sayısıdır. Norepinephrine-DNA arasında elektrostatik etkileşimlerin temel bağlanma modu olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: DNA, norepinephrine, voltametri, bağlanma sabiti, bağlanma modu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis THE ANALYSIS OF THE INTERACTION OF NOREPINEPHRINE DRUG WITH DNA Necla ÖGE Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assist. Prof. Dr. Mehmet ASLANOGLU Year : 2004, Page : 30 In this study, the interaction of norepinephrine with DNA has been studied by square wave voltammetry. The binding parameters, the binding constant, K, and the binding site size, s, were obtained simultaneously by the analysis of bound and free norepinephrine concentration corresponding to the limits of slow and fast binding kinetics. The binding constant and the binding site size for the interaction of norepinephrine with DNA were K = 3.3 (± 0.18) x 103 M“1, s = 2.89 (± 0.05) base pairs and K = 5.15 (+ 0.38) x 103 M”1, s = 2.41 (± 0.04) base pairs for the limiting conditions of static and mobile binding equilibrium respectively. It has been observed that electrostatic interactions are the main binding mode between norepinephrine and DNA. KEY WORDS : DNA, norepinephrine, voltammetry, binding constant, binding mode