Fotokimyasal katyonik ve atom transfer radikal polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesi ile blok kopolimer sentezi
Synthesis of block copolymers by combination of free radical promoted cationic and atom transfer radical polymerization routes
- Tez No: 170392
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi FOTOKİMYASAL KATYONİK VE ATOM TRANSFER RADİKAL POLIMERIZASYON YÖNTEMLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ İLE BLOK KOPOLİMER SENTEZİ Ayşegül TOPRAK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa DEĞİRMENCİ Yıl: 2005, Sayfa: 73 Bu çalışmanın amacı, Fotokimyasal Katyonik ve Atom Transfer Radikal Polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesi ile poli(siklohekzen oksit) (PCHO)-polistiren (PSt) blok kopolimerlerinin sentezlenmesidir. Çalışmanın birinci aşamasında 2-okso-l,2-difenil-2- bromopropanoat (B-Br) başlatıcısı, benzoin (B) ve 2-bromopropanoilbromürün kondenzasyonundan sentezlendi. Çalışmanın ikinci aşamasında siklohekzen oksit monomerinin fotokimyasal katyonik poümerizasyonu (B-Br) varlığında, onyum tuzlan kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Onyum tuzları yükseltgenme. vasıtası olarak kullanılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son aşamasında Brom uçlu polisiklohekzen oksit ön polimeri, stirenin atom transfer radikal polimerizasyon yöntemi ile polimeleşmesinde makrobaşlatıcı olarak kullanılmıştır. Elde edilen polimerlerin yapılan İR. GPC, 'H NMR spektral analizleri ile aydınlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Blok Kopolimer, Fotokimyasal Katyonik Polimerizasyon, Atom Transfer Radikal Polimerizasyon, Dönüşüm Reaksiyonları
Özet (Çeviri)
ABSTARCT MSc Thesis SYNTHESIS OF BLOCK COPOLYMERS BY COMBINATION OF FREE RADICAL PROMOTED CATIONIC AND ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION ROUTES Ayşegül TOPRAK Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mustafa DE?İRMENCİ Year: 2005, Page: 73 The aim of this study is the synthesis of poly(cyclohexene oxide) (PCHO)-polystyrene (PSt) block copolymers by combination of free radical promoted cationic and atom transfer radical polymerization (ATRP) methods. In the first step of study, 2-oxo-l,2-diphenylethyl-2-bromopropanoate, shortly bromobenzoin, (B-Br), as an initiator, was prepared by condensation reaction in the presence of benzoin (B) and 2-bromopropanoyl bromide. In the second step, bromine terminated poly(CHO)s (PCHO-Br) were prepared by free radical promoted cationic polymerization of CHO monomer in the presence of bromobenzoin, (B-Br) and onium salts. Onium salts were used as oxidizing agent. In the third and last step, the bromine terminated PCHO prepolymers thus prepared were used as initiators in ATRP of St. Polymers prepared were characterised by IR, UV, 'H-NMR spectroscopy, and gel permeation chromatography (GPC) measurements. KEYWORDS: Block Copolymer, Free Radical Promoted Cationic Polymerization, Atom Transfer Radical Polymerization, Transformation Reactions