Tokat yöresi bazı sulama göletlerinin suyunda ve balıklarında eser element tayini
Determination of trace element in fish species and water collected from some lake dams in Tokat
  1. Tez No: 170400
  2. Yazar: ÖZGÜR DOĞAN ULUÖZLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURALİ MENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET TOKAT YÖRESİ BAZI SULAMA GÖLETLERİNİN SUYUNDA VE BALIKLARINDA ESER ELEMENT TAYİNİ Özgür Doğan ULUÖZLÜ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2005, 35 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Durali MENDİL Jüri : Prof.Dr. Erdoğan HASDEMİR Jüri : Doç,Dı\ Mustafa TÜZEN Jüri : Yrd. Doç. Dr. Durali MENDİL Bu çalışmada Tokat il sınırlan içerisinde kalan Bedirkale, Boztepe, Belpınarı, Artova, Ataköy ve Akın göletlerinden, 2003-2004 yılları arasında Yaz ve Kış aylarında su ile balık numuneleri (Cyprinus carpio, Capoeta tınca, Leiciscus cephalus, Carassius gibelio ve Silurus glanis,) alındı. Balık numuneleri uygun çözme tekniği (mikrodalga) ile çözüldü ve bu numunelerde, Fe, Zn, Cu, Pb, Cr, Co, Mn ve Ni konsantrasyonları atomik absorpsiyon spektrofotometresin ile tayin edildi. Su numuneleri için, en fazla Fe, Zn, Cu, Pb, Cr, Co, Mn ve Ni konsantrasyonları sırasıyla 56,5, 3,8, 6,1, 2,7, 3,5, 2,9, 43,7 ve 4,3 ug/L olarak bulundu. Balık numunelerinde ise, en fazla Fe, Zn, Cu, Pb, Cr, Co, Mn ve Ni miktarları sırasıyla, 166,2, 3,6, 48,6, 2,8, 1,8, 1,18, 64,3 ve 5,6 fig/g olarak bulundu. Ayrıca yapılan çalışma sonucunda, Göletlerdeki metal birikiminin yaz döneminde daha fazla olduğu bulunmuştur. Anahtar kelimeler; Tokat göletleri, atomik absorpsiyon spektrofotometresi, eser elementler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF TRACE ELEMENT IN FISH SPECIES AND WATER COLLECTED FROM SOME LAKE DAMS IN TOKAT Özgür Doğan ULUÖZLÜ Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Art and science Faculty Department of Chemistry Master Thesis 2005, 35 page Supervisor : Asst. Prof. Dr. Durali MENDİL Jury : Prof.Dr. Erdoğan HASDEMİR Jury : Doc,Dr. Mustafa TÜZEN Jury : Yrd. Doç. Dr. Durali MENDİL In this study, concentrations of trace metals in fish species and water collected from some lakes in Tokat were determined atomic absorption spectrometry. The fish species and water samples were collected from six different lake (Bedirkale, Boztepe, Belpman, Artova, Ataköy and Akın) in Tokat, Turkey between spring and summer during 2003- 2004. These samples were digested with a microwave digestion system. The maximum Fe, Zn, Cu, Pb, Cr, Co, Mn and Ni concentrations of water samples were found to be 56.5, 3.8, 6.1, 2.7, 3.5, 2.9, 43.7 and 4.3 \xgfL. respectively. The concentrations offish species were found to be, 166.2, 3.6, 48.6, 2.8, 1.8, 1.18, 64.3 and 5.6 ug/g, respectively. Key Word; Lakes of Tokat, Atomic Absorption Spectrometry, traca elements.