Kırdan kente göç ve bunu etkileyen bazı faktörlerin analizi (Tokat ili merkez ilçe örneği)
Migration from rural to urban areas and analysis of some factors sample of Tokat city centrum
  1. Tez No: 170427
  2. Yazar: SONGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET KIRBAN KENTE GÖÇ VE BUNU ETKİLEYEN BAZI FAKTÖRLERİN ANALİZİ (TOKAT İLİ MERKEZ İLÇE ÖRNEĞİ) Songül DOĞAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taran Ekonomisi Anabilim Balı Yüksek Lisans Tezi 2005, 61 Sayfa Danışman: Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Jüri: Jüri: Jüri: Bu araştırma Tokat ili şehir merkezinde yaşayan ve kırsal kesimden kente göç eden aileleri kapsamaktadır. Çalışmada, Tokat ilinde kırdan kente göç olgusunun durumu ve bunu etkileyen faktörlerin analizi yapılmıştır. Ailelerin seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve 150 aile reisi ile anket yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, anket yöntemi ile elde edilmiştir. Analiz aşamasında ise, Khi - Kare analizi ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Aileler yıllık gelir düzeylerine göre üç gruba ayrılarak incelenmiştir. Örneklemin ortalama 27 yıl önce göç ettikleri, yıllık ortalama gelir düzeylerinin 8 576 YTL olduğu ve bunun % 8,69'unun tarım geliri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca % 91,99'unun köyde olmak üzere ortalama 17,60 da. araziye sahip oldukları ve bu arazilerin %Î5,97' sinin kardeşleri ile ortak olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada; örneklemin sosyal ve ekonomik yapısı içinde yaş, meslek durumu, gelir durumu, arazi genişliği, eğitim, şehir deki yaşam olanakları vb. durumları ayrıntılı olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca örneklemin %94,87' sinin mülkiyetinde bulunan arazileri gelecekte satmak istemedikleri belirlenmiştir. Bunun yarımda örneklemin %84,7'sinin gelecekte köye dönme isteklerinin olmadığı, %15,3'nün ise farklı nedenlerle köye dönmek istediği belirlenmiştir. Köye dönme isteğinin orta ve yüksek gelire sahip olan ailelerde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anahtar kelimeler. Göç, Göç Eden Aileler, Kırdan Kente Göç, Kırsal Göç.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MIGRATION FROM RURAL TO URBAN AREAS AND ANALYSIS OF SOME FACTORS SAMPLE OF TOKAT CITY CENTRUM Songül Doğan Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Siciences Department of Agricultural Economics Master Thesis 2005, 61 Pages Supervisor :Assoc.Prof.Dr.A.Zafer GÜRLER Jury Jury Jury This study couvers families migrating from rural area to urban area of Tokat province. The method of random sample sampling to select families were used and the data were obtained from the 150 urban families. Data are collected by inquiry and chi-sqare and percentage calculations are performed for the statistical analysis. The families were investigated in there groups in terms of their in come levels. It has been determined that the sample group migrated from rural area averagly 27 years ago and they have 8 576 YTL yearly average in come level and it 8,69 percentage was agricultural income. Besides, it has been determined that these families have 17,60 da land and 91,99 percentage of the land is in the villages and 15,97 percentage of this land was used by their brothers and/or sisters as tenant land, building equipments, animals, that families have in the rural area were tried to be determined. In the study, social and economical structure, age, accugaiton, income, land, education and living conditions of sample group were studied in detail. In addition, 94,87 percent of the sample group stated that mey wouldn't self the land they owned in future. In addition, it has been determined that 84,7 percentage of the sample group living in the urban area did not have any tendency to move back to the rural area and 15,3 percentage, of them a tendency to move back to the villages due to different reasons. It was determined that desire to turn back to village is higher in middle and high income level families. Key Words : Migration, Migrating Families, Migration From rural to Urbaji Ares, Rural Migration