Kuluçkadan yeni çıkmış etlik civcivlerde ilk yemleme zamanı ve bazı yem katkı maddelerinin performans ve bazı bağırsak özelliklerine etkisi
The effects of the first feeding time and some feed additives on the performance and some intestinal traits of newly hatched broiler chicks
  1. Tez No: 170426
  2. Yazar: KÜRŞAD KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET KULUÇKADAN YENİ ÇIKMIŞ ETLİK CİVCİVLERDE İLK YEMLEME ZAMANI VE BAZI YEM KATKI MADDELERİNİN PERFORMANS VE BAZI BAĞIRSAK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Kürşad KILINÇ Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi 2005, 74 sayfa Danışman: Prof. Dr. Ergün DEMİR Jüri: Jüri: Jüri: Bu araştırma kuluçkadan yeni çıkmış etlik civcivlerde ilk yemleme zamanı (0. saat veya 36. saat) ve bazı yem katkı maddelerinin performans ve bazı bağırsak özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 150 adet erkek etlik civciv her bir grupta 30 tekerrür olmak üzere 5 gruba dağıtılmıştır. Denemede 4 farklı rasyon pozitif kontrol, negatif kontrol, enzim ilaveli, kekik ve sarımsak tozu ilaveli, kekik tozu + sarımsak tozu + enzim ilaveli rasyon oluşturulmuştur. 0-42 günlük deneme süresince canlı ağırlık, canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi ve yemden yararlanmada istatistiki farklılık belirlenmemiştir. Yeme geç geçiş ve değişik katkıların kullanılması gelişmenin erken dönemlerinde sindirim sistemi mutlak ve nisbi ağırlık ve uzunluklarını önemli derecede etkilememiştir (P> 0,05). 21. gün ölçüm ve analizlerinde dalak ve abdominal yağ ağırlıklarında muamele grupları arasında istatistiki farklılık saptanmıştır (P< 0,05). Yeme geçiş süresi ve her bir muamele grupları arasında villus yükseklikleri ve kript derinlikleri arasında ince bağırsağın değişik bölgelerindeki farklılıklar istatistiki açıdan önemli bulunmuştur (P< 0,05). Kuluçka sonrası yeme geç geçişin denemenin başında canlı ağırlığı düşürdüğü fakat, sonraki dönemlerde uygun yem ve katkıların kullanılması sonucu bu olumsuzluğun ortadan kalktığı ve doğal büyütme faktörlerinin sentetik olarak kullanılanların yerine kullanılabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: etlik civciv, ilk yemleme zamanı, sindirim sistemi gelişimi, doğal katkı maddeleri
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT THE EFFECTS OF THE FIRST FEEDING TİME AND SOME FEED ADDITTVES ON THE PERFORMANCE AND SOME ÎNTESTİNAL TRAİTS OF NEWLY HATCHED BROILER CHICKS Kürşad KILINÇ Gaziosmanpaşa University Graduate School Natura! and Applied Scıence Department of Amimai Science Master Thesis 2005, 74 page Supervison Prof. Dr. Ergim DEMİR Jury: Jury: Jury: This experiment was conducted to set the effects of first feeding time and some feed additives on performance and some intestinal treatments in broiler chicks after hatching. in this experiment, 150 male broiler chicks were randomly distributed to five experimental groups in which there are 30 broiler chicks in each group.In this experiment was used 4 different diets which are positive controî and negative control; supplemented enzyme; supplemented thyme and garlic powder and supplemented thyme powder + garlic powder + enzyme. Statistical differencies were not observed among the experiment groups on body weight (BW), body weight gain (BWG), consumption of feed and benefitting from feed during 0-42 days experiment period. Late transition to feed and the useof variable additives did not influence remarkably the absolute and proporîional hight and weight of digestive system in the early period of progress (P> 0,05). The statistical difference in the speen and abdominal fat weight among the experiment groups was determined in analysis and measurement of 2ist day (P< 0,05). The period of transition to feed and the differences between the villus height and kript depth on the some areas of smaîl intestine among each experiment group were obtained statistically significant (P< 0,05). it was concluded that after incubation, the late transition to feed decreased the body weight at the very beginning of the experiment, but on the following periods, this problem was diminished due to the use of appropriate feed and additives, it was found îhat natural growth factors could be utilized instead of synthetic ones KEYWORDS: broyler, fırst feeding time,the improvement of digestive system, natural feed additives