Production of a CuZnAl shape memory alloy by powder metallurgy
Şekil bellekli CuZnAl alaşımının toz metalurjisi yöntemiyle üretilmesi
  1. Tez No: 170432
  2. Yazar: MEHMET GÜNHAN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET ŞEKİL BELLEKLI CuZnAl ALAŞIMININ TOZ METALÜRJİSİ YÖNTEMİYLE ÜRETİLMESİ Bu çalışmada, şekil bellekli CuZnAl alaşımlarının toz metalürjisi yöntemleri ile üretilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, şekil bellekli Cu-19.5Zn-7Al alaşımı üretilmiş, daha sonra alaşımın yoğunluk ve mikrosertlik ölçümleri yapılmış ve mikroyapısı incelenmiştir. Şekil bellek etkisinin dayandırıldığı temel olan martenzitik dönüşümlerin ana prensiplerinden başlanarak, mekanizma açık bir şekilde anlatılmıştır. Şekil bellekli alaşımların özellikleri ve üretim yöntemleri özellikle bakır esaslı alaşımların üzerinde durularak açıklanmıştır. Daha sonra bakır esaslı şekil bellekli alaşımların uygulama alanları ve tasarım prensipleri anlatılmıştır. Deneysel çalışmada, farklı geometrilere sahip şekil bellekli Cu-Zn-Al alaşımları üretilmiştir. İlk olarak silindirik numuneler üretilmiş, daha sonra şekil bellekli CuZnAl halkaları üretmek amacıyla, toroidal geometride numuneler üretilmiştir. Şekil bellekli alaşımlar üretmek için klasik toz metalürjisi yöntemleri olan karıştırma, soğuk presleme ve akabinde sinterleme işlemleri denenmiştir. Sinterleme işlemi için, gaz atmosferli bir yatay tüp fırın tasarlanmış ve imal edilmiştir. Bunun yanında çinkonun kolay buharlaşması ve yoğunlaşma soranlarını çözmek için ikinci bir imalat tekniği olarak sıcak presleme uygulanmıştır. Bu yeni yöntem soğuk presleme ve sinterleme proseslerinin yerini tutmaktadır. Üretim aşamasından sonra, numunelerin özelliklerini tespit etmek amacıyla çeşitli incelemeler yapılmıştır. Her aşama sonrası, numunelerin yoğunluk değerleri ve mikrosertlik değerleri saptanmıştır. Son aşamada üretilen şekil bellekli Cu-Zn-Al alaşımlarının içyapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION OF A CuZnAl SHAPE MEMORY ALLOY BY POWDER METALLURGY In this study, it is aimed to produce Cu-based shape memory alloys by powder metallurgy methods. For this purpose, Cu-19.5Zn-7Al (weight pet.) alloy was produced and thereafter density and microhardness measurements and microstructural examinations of this alloy were carried out. Starting from the basic principles of the martensitic transformation, on which the shape memory effect is based, the mechanisms of the phenomena were clearly described. The characteristics and fabrication techniques of shape memory alloys were described, with special emphasis on copper based alloys. Then the various applications and design principles of copper based shape memory alloys were explained. In the experimental study, Cu-Zn-Al shape memory alloys were produced in different geometries. Firstly, cylindrical specimens were produced and then toroidal specimens were produced in order to obtain CuZnAl shape memory rings. Techniques were tried to produce shape memory alloys by the conventional powder metallurgical route of mixing and cold compaction followed by a sintering process. For sintering process, a horizontal tube furnace with controlled gas atmosphere was designed and manufactured. Besides that, a novel sintering technique for such alloy systems was applied. This technique is hot pressing, which is used in place of cold compaction and is capable of solving the problems of dezincification and densification. After production step, investigations for sample characterization were performed. After each step, the densities and microhardness values were determined. Finally, microstructural analyses of the Cu-Zn-Al shape memory alloy were carried out.