Analysis of memory-entropy relationship in limited memory influence diagrams
Sınırlı hafızalı etki şemalarında çeşitli entropi durumlarında hafıza gereksinimleri
  1. Tez No: 170443
  2. Yazar: UMUT KEREM YAKAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET SINIRLI HAFIZALI ETKİ ŞEMALARINDA ÇEŞİTLİ ENTROPİ DURUMLARINDA HAFIZA GEREKSİNİMLERİ Bu tez, üç farklı karar ortamında, karar vericinin hafızasının içerdiği belirsizlik ile, bu hafıza yardımı ile elde ettiği memnuniyet arasındaki ilişkiyi sergilemektedir. Karar çevresi nasıl olursa olsun, tercihen maliyetsiz olarak, sınırsız hafızaya sahip olmanın arzu edileceği yaygın bir kanıdır. Bunun belli durumlarda, karar vericinin hafızasında tuttuğu bilginin yüksek derecede belirsizlik içermesi durumunda olduğu gibi, geçerli olmadığı görülmektedir. Ancak, hangi koşullar altında hafızaya sahip olunması gerektiğini karar vericiye söyleyen sadece gözlemledikleri değildir. Bilgisi veya kontrolü dışında olan olağan durumlar da katkıda bulunmaktadır. Eğer bu olağan durumlar belirli ise, belli durumlar için yine hafıza gereksizdir. Ayrıca, belirsizlik seviyesinden bağımsız olarak, halâ hafızaya sahip olmak belirli durumlarda anlamsız olabilir. Bu durumlar, belirli olası eylemlere iliştirilen memnuniyet değerleri ile belirlenir. Bu tezde gösterilmektedir ki, bir eylem için diğer eylemlerle karşılaştırıldığında yüksek memnuniyetimiz söz konusu ise, kararımızı geliştirmekte hafıza bize belli durumlarda yardımcı olmaz. Diğer taraftan yukarıda bahsedilen bütün iddialar, karar ortamına bağlı olarak tamamen yanlış çıkabilir. Bu nedenle hafıza ve hafızanın belirsizliği arasında her karar ortamında geçerli olan tek doğrusal bir ilişki bulunmadığına kanaat getiriyoruz. Ancak hafızanın belirsizlik durumu yine de hafızanın gerekliliği hakkında bize değerli ipuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF MEMORY - ENTROPY RELATIONSHIP IN LIMITED MEMORY INFLUENCE DIAGRAMS This thesis studies the relation between the uncertainty involved in the memory of a decision maker and his obtained satisfactions with the help of this memory in three different decision environments. It is a common opinion that, independent of the decision conditions it is strictly desirable to have unlimited memory without any cost. It turns out that this is not valid for certain circumstances; for example when the information that the decision maker keeps in his memory contains a high degree of uncertainty. However, it is not only our observations that might tell us under which circumstances we should have memory. The states of the nature that are beyond our knowledge or control also contribute. If the nature of the state is certain, then again memory might become useless for certain cases. Furthermore, regardless of this uncertainty level, it might be still meaningless to have memory in certain cases. These cases are determined by the satisfaction values that we attach to certain possible cases. It is shown in this thesis that, if we have a relatively high level of satisfaction for one action (with respect to other actions) then memory does not help us improve our decision for certain cases. On the other hand these claims might not hold depending on the decision environment. Thus we conclude that there is no straightforward relationship between memory and entropy that is valid for every decision environment. However entropy of memory might still give us valuable clues about the necessity of the memory.