Gediz ovasındaki killerin manyetik süseptibilitesinin incelenmesi
The research of magnetic susceptibility of clays in the plain of Gediz
  1. Tez No: 170461
  2. Yazar: DEVRİM ÖZLEM GÖRMÜŞ GÖKÜSOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR BELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Manyetik süseptibilite ölçümleri, hızlı bir şekilde, örneklere zarar vermeden ve toprakta demir içeren mineralleri saptayan masrafsız bir yöntemdir. Toprak örnekleri bir dış manyetik alana maruz bırakılır ve bu manyetik alan, örneklerdeki demir içeren minerallerin miktarına uygun olarak mıknatıslanmaya sebep olur. Bu çalışmada amacımız toplanmış toprak örneklerinin frekansa bağlı manyetik süseptibilitelerini ölçmektir (xfd)- Bu amaçla Bartington LTD. Ölçüm sistemi MS2B çift frekans sensörü kullanılarak, 10 ml lik plastic kaplar içinde örneklerin düşük (0.465 kHz) ve yüksek (4.65 kHz) frekansta 80 A/m lik alternatif genlik altında ölçümleri alındı. Düşük ve yüksek frekansa karşılık gelen % değerlerini elde etmek için herbir frekansta ölçüm alındı. Yüksek-düşük frekansta manyetik süseptibilite, Gediz'in sanayi merkezlerinin, yerleşim alanlarının ve tarım arazilerinin topraklarından toplanan 111 örnek için elde edilmiştir. Vffl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Magnetic susceptibility measurements are a non-destructive, rapid and cost effective method of determining the presence of iron-bearing minerals within the soils. Soil samples are exposed to an external magnetic field which causes the soils to become magnetized according to the amount of Fe-bearing minerals present in the samples. In this study our aim is to measure and interpreta the frequency dependent susceptibility (xfd)- The Bartington Intsruments LTD. MS2B Dual Frequency Sensor accept 10 ml sample in plastic containers and measures susceptibility within alternative current magnetic field amplitude of 80 A/m at low frequency (0,465 Hz) and high frequency (0,465 kHz). Samples are measured of each frequency to obtain two values of % corresponding to the low and high frequency. High-low magnetic susceptibility were determined for 111 samples collected from soils of agricultural lands and territory of the industrial centers of Gediz. IX