Mayoneze ilave edilen bazı baharatların Escherichia coli O157:H7 canlılığına etkisi
Effect of some spices which were added to mayonnaise on survival of Escherichia coli O157:H7
- Tez No: 170469
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAL KARAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET MAYONEZE İLAVE EDİLEN BAZI BAHARATLARIN ESCHERİCHİA COL/0157.H7 CANLILIĞINA ETKİSİ TOK, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Nural KARAGÖZLÜ Ocak 2005, 54 sf. Mayonez gibi asitli gıdalar güvenli gıda olarak tanımlanır ancak bazı patojen mikroorganizmalar asidik koşullara adapte olabilmekte ve bu gıdalar için risk oluşturabilmektedir. Bu tez çalışmasında mayoneze ilave edilen bazı baharatların Escherichia coli 0157:H7 canlılığı üzerine etkisi incelenmiştir. Sarımsak ezmesi, nane ve kırmızı acı biber mayoneze ilave edilmiş ve deneyler iki farklı pH değerinde 72 saat süresince belirlenen periyotlarda gerçekleştirilmiştir. Baharat ilave edilmemiş mayonezde Escherichia coli 0157:H7 canlılığını pH 3,60'da 72 saatte kaybetmektedir. pH'sı. 3,95 olan mayonezde ise mikroorganizma canlılığını 72 saat sonunda da korumaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SOME SPICES WHICH WERE ADDED TO MAYONNAISE ON SURVIVAL OF ESCHERICHIA COLf0157:H7 TOK, Ayşe Supervisor: Assist. Prof. Nurai KARAGÖZLÜ January 2005, 54 p. Asidic foods such as mayonnaise were described as safe foods but some pathoges can adapt to asidic conditions and could cause a high risk for these foods. In this study, the effects of some spices which were added to mayonnaise on the survival of Escherichia coli 0157:H7 has been investigated. Crushed garlic, mint and red pepper were added to mayonnaise and experiments were conducted at two different pH value. When pH value was 3,60, the survival of Escherichia coli 0157:H7 lost its viability at 72 hours in mayonnaise without spices. If pH value of mayonnaise was 3,95, survival of microorganisms continued at 72 hours.