Coğrafi bilgi sistemleri ve coğrafi bilgi sistemlerinin çevresel etki değerlendirmesi uygulamalarında kullanımı
Geographical information systems and its utilization in environmental impact assessment applications
  1. Tez No: 170537
  2. Yazar: ZEKİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZELİHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ COĞRAFİ bilgi SİSTEMLERİ VE COĞRAFİ bilgi SİSTEMLERİNİNÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ UYGULAMALARINDA KULLANIMI Zeki BOZKURT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK Yıl : 2004, Sayfa : 132 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Zeliha SELEK : Prof. Dr. Ahmet YÜCEER : Doç. Dr. Recep YURTAL Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemlerinin (CBS)'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) çalışmalarında uygulanması incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında Devlet Su İşeri (DSİ) tarafından Pamukluk Deresi (Tarsus/MERSİN) üzerine yapılması planlanan barajın ve yakın çevresinin haritaları sayısallaştırılıp, sayısallaştırma işlemi sonucunda elde edilen verilerden yararlanılarak ÇED çalışmalarında kullanılmak üzere Uzaysal Etki Değerlendirme Yöntemi (UEDY) uygulanmıştır. UEDY sonucunda çalışma alanında belirlenen baraj gölü altoda kalan alan, mutlak, kısa mesafeli, orta mesafeli ve havza koruma alanları ile sulama alanının çevresel etki değerleri belirlenmiştir. Belirlenen çevresel etki değerleri sırası ile -1.5, 0.73, -1,81, -0.22, 0.96 ve 1,22'dir. Çevresel etki değerleri sonucunda baraj yapımından olumsuz yönde en çok etkilenen alan kısa mesafeli koruma alam olarak belirlenmiştir. Kısa mesafeli koruma alanının bu denli etkilenmesinin sebebi alan içinde belli bir nüfus yoğunluğunun kalması olarak açıklanabilir. Anahtar Kelimeler : CBS, ÇED, Pamukluk Barajı, UEDY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS AND ITS UTILIZATION IN ENVIRONMENTAL IMPACT ASSESSMENT APPLICATIONS Zeki BOZKURT DEPARTMENT OF ENVIRONMENTAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Ast. Prof. Zeliha SELEK Year : 2004, Page : 132 Jury : Ast. Prof. Dr. Zeliha SELEK : Prof. Ahmet YÜCEER : AscProf. Recep YURTAL In this study, application of Geographical Information Systems (GIS) to Environmental Impact Assessment (EIA) was inspected. On this purpose, after a proposed dam, to be constructed by General Directorate of State Hydraulic Works (GDSHW), on Pamukluk Stream (Tarsus/Mersin) and its surrounding area was converted to digital maps, obtained data was used in Spatial Impact Assessment Method (SIAM) in order to be utilized in EIA studies. Environmental impact indexes were calculated for the study areas, decided as zones under water table, absolute, short, intermediary and extended protection zones and irrigation areas. Calculated environmental impact indexes were -1.5, 0.73, -1.81, -0.22, 0.96 and 1.22, respectively. Environmental impact assessment results showed that the most affected area was found to be short protection zone. The reason that the zone affected the most is explained as the dense settlement on the area. Keywords : GIS, EIA, Pamukluk Dam, SIAM II