Yer fıstığı iç ayırma makinesi tasarımı
  1. Tez No: 170588
  2. Yazar: SELÇUK MISTIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
oz Bu çalışmada iç ayırma işlemini gerçekleştirecek bir düzeneğin geliştirilmesi amaçlanmıştır,, ToSc310'da belirtilen, standart yerfıstığı türleri nin fiziksel, aerodinamik özellikleri saptanmıştır. Bu özellik lerden kabuk ve için havaya karşı gösterdikleri direncin fark lı olduğu, bu nedenle kabuk ve iç ayırma işleminin hava ile yapılmasının mümkün olduğu anlaşılmıştır* Tasarıma girecek temel parametrelerin en uygun de ğerleri kuramsal ve deneysel olarak bulunmuştur, Ortaya konan tasarıma uyan makina modeli imal e dil erek, kabuk ve iç ayırma işlemi % 93 o 6 toplam verimle gerçekleştirilmiştire
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this research the development of a machine to separate peanut kernels from their hulls has been aimed at» In the research the physical and aerodynamic features of the standart peanut types, which are specified in T.S.E. 310, are determined. By examing these features it has been understood that the resistance of the shell and the kernel to the air are different. Under the light of these results it has been concluded that the separation of the shell and the kernel by air will be possible. The most suitable values of basic parameters that will be involved in the design have not only been found theoretically but experimentally as well. By manufacturing a model of the machine in accordance with its design, the process of the kernel-shell separation has been performed by a total efficiency of 93.6 %.