Bazı amino asit türevlerinin EPR ile incelenmesi
Electron paramagnetic resonance of some amino acid derivatives
  1. Tez No: 170589
  2. Yazar: IŞIK YEŞİM DİCLE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEMSETTİN OSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
V ÖZET Bu tezde, amino asit türevi olan N-asetil-L-arjinin,Na-karbamil-L-arjinin,N- glisil-L-leusin, N,N-dimetil glisil HC1 tozlan y- ışınlan ile ışınlandı. Işınlanan örneklerin toz halinde kaydedilen EPR spektrumları simüle edilerek radikallerin EPR parametreleri belirlendi. Belirlenen EPR parametrelerinden sıra ile CHCH2COOH, NHCHCH2, (CH3)2CCH2> (CH3)2NCHCOOH radikallerinin oluştuğu kanısına varıldı. Radikallerin oda sıcaklığında hesaplanan g ve A değerleri izotropik bulundu. y- ışınlan ile ışınlanmış N-asetil-L-arjinin tozunun EPR spektrumu 1:3:3:1 şiddet dağılımına uyan dört çizgiden oluşmuştur. N-asetil-L-arjinin tozunun aşın ince yapı değerleri karboksil ve alkil radikalleriyle uyum içerisindedir, y- ışınlan ile ışınlanmış Na-karbamil-L-arjinin tozunun EPR spektrumu -CH2CH2NH grubundan bir hidrojen ayrılmasıyla oluştuğu düşünülmektedir, y- ışınları ile ışınlanmış N-glisil-L- leusin tozunun EPR spektrumu 1:4:6:4:1 şiddet dağılımına uyan beş çizgiden oluşmuştur, y- ışınlan ile ışınlanmış N,N-dimetil glisil HC1 tozunun simülasyon verilerinden eşlenmemiş elektron spininin moleküldeki tüm protonlarla etkileştiğini göstermiştir. N,N-dimetil glisil HC1 tozunun aşın ince yapı değerleri amin radikalleriyle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In. this thesis, the powder of N-acetyl-L-arginine, Na-carbamyl-L-arginine, N- glycyl-L-leucine and N,N-dimethyl glycine HCI which are derivatives of the amino acids were irradiated by y-radiation. The EPR spectra of the y-irradiated powder samples were simulated and the EPR parameters of the radicals were determined. It is concluded from the determined EPR parameters, that the radiation damage center were ĞHCH2COOH, NHCHCH2, (CH3)2CCH2> (CH3)2NCHCOOH radicals respectively above order. Though g and A values of the radicals calculated at room temperature were found to be isotropic. The EPR spectrum of the y-irradiated N-acetyl-L-arginine powder consist of four lines, with intensity distribution 1:3:3:1. The hyperfme constants are similar to those for carboxyl and alkyl radicals. The EPR spectrum of the y- irradiated Na-carbamyl-L-arginine powder is thought to be results of abstraction hydrogen atom from the CH2 CH2NH group. The EPR spectrum of y-irradiated N- glycyl-L-leucine can easily thought of as consisting of five lines with an intensity.distribution 1:4:6:4:1. The simulation data for y-irradiated N,N-dimethyl glycine HCI powder indicate the unpaired electron spin interact with all protons in molecule. The hyperfme constants are similar to those for amine radicals.