Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyumları ve ailelerle ilişkilerinin incelenmesi
A study into job satisfaction of preschool teachers working in the Eastern and South Eastern Anatolian regions and their relations with their families
  1. Tez No: 590580
  2. Yazar: SİNEM ADAK ELASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin mesleki doyumları ile sınıfına devem eden çocukların aileleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bağımsız anaokullarında ve ilkokullara bağlı anasınıflarında çalışan 292 okul öncesi öğretmeni ve sınıflarına devam eden 1402 çocuğun ailesi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla“Öğretmen Genel Bilgi Formu”, çocukların ve ailelerin demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla“Aile Genel Bilgi Formu”, öğretmenlerin mesleki doyumlarını belirleyebilmek amacıyla“Mesleki Doyum Ölçeği”, öğretmenlerin ailelerle olan iletişim ve işbirliğini belirlemek amacıyla“Öğretmen Aile İletişim ve İşbirliği Ölçeği”kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan göstermemesi nedeniyle Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arasında farklılık olup olmama durumu Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma Testi ile belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yaş ve en son çalıştığı kurumdaki görev süresine göre mesleki doyumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunurken, mesleki kıdem, gruptaki çocuk sayısı ve diğer personelle çalışma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmen Aile İletişim ve İşbirliği Ölçeği'nin İletişim, Beklenti, İşbirliği, Aile Katılımı alt boyutları ve ölçeğin toplam puanları bakımından öğretmenlerin sınıfına devam eden çocukların yaşı, doğum sırası, kardeş sayısı, anne yaşı, anne öğrenim durumu, baba yaşı ve baba öğrenim durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Mesleki Doyum Ölçeği puanları ile Öğretmen Aile İletişim ve İşbirliği Ölçeği puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı, zayıf ve aynı yönlü bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki doyumları arttıkça iletişim, beklenti, işbirliği, aile katılımı ve öğretmen aile iletişim ve işbirliği toplam puanları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out to investigate the job satisfaction of the preschool teachers working in the Eastern and South Eastern Anatolia regions and the relations of the children attending their classes with their parents. The sampling of the research was made up of 292 preschool teachers working in the independent kindergartens and the ones acting under the primary schools of the Ministry of Education in cities in the Eastern and South Eastern Anatolia regions and the parents of 1.402 children attending their classes. In order to determine the demographic features of the teachers in the study,“Teacher General Information Form”was used and“Job Occupation Scale”was used to determine the demographic features of the children and parents and“Teacher-Parent Communication and Collaboration Scale”was used to determine the communication and collaboration of teachers with the parents. Since the variables are not in normal distributions while examining the differences between the groups, Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests were benefitted. The case of whether there was a difference between the groups was determined with Post-Hoc Multiple Comparisons Test. While there was a statistically significant difference in the job satisfactions of the teachers in terms of their ages and the period of office in the institution they worked last, no statistically significant difference was found in terms of job experience, the number of the children in the group and the status of working with other personnel. There was no statistically significant difference was found in the ages, birth rank, number of siblings, mother age, mother education status, father age and father education status of the children attending their classes in terms of the sub-dimensions of Communication, Expectation, Collaboration, Family Involvement of the Teacher-Family Communication and Collaboration Scale and the total scores of the scale. A statistically significant, weak and linear correlation was found between the groups in terms of the scores the Job Satisfaction Scale and Teacher-Parent Communication and Collaboration Scale. As teachers' job satisfactions increase, so do their total scores of communication, expectation, collaboration, family involvement and teacher-parent communications and collaboration.