Kırmızı benekli alabalık (Salmo trutta fario) yumurtaları üzerine cypermethrinin toksit etkileri
The toxic effects of cypermethrin on the eggs brook trout (Salmo trutta fario)
  1. Tez No: 170656
  2. Yazar: HİLAL ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ATAMANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada cypermethrinin, kırmızı benekli alabalık (Salmo truttafarioydsn. alman yumurtaların döllülük oranı, çıkış gücü, keseli dönemde yaşama gücü ve kuluçka randımanlarına toksik etkileri incelenmiştir. Kuluçka randımanları, kontrol grubunda %88,8; I. grupta (0,005 mg/1) %17; II. grupta (0,01mg/l) %12,4; II. Grupta (0.02 mg/1) %8,6 olarak hesaplanmıştır. Kuluçka randımanları bakımından fark, kontrol grubu ve cypermethrinin farklı dozlarının uygulandığı gruplar arasında istatiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Çıkış gücü kontrol grubunda %89,87, I.grupta %17,24; Il.grupta %12,53 ve III.
Özet (Çeviri)
In this research; the toxic effects of cypermethrin on fertility, survival rate in fry stage and hatching rate of brook trout eggs were investigated. The hatching rates were calculated as; in control group; 88.8%, in 1st group (0.005 mg/1) 17%; 2nd group (0.01mg/l) 12.4%; 3rd group (0.02 mg/1) 8.6%. The differences among the the control and the other groups were determined as statictically important (p0.05).