Prebiyotik katkılı yemlerin kırmızı benekli alabalıklarda (Salmo trutta macrostigma Dumeril, 1858) büyüme performansı ve bağırsak histolojisi üzerine etkisi
The effect of prebiotic additive feeds on growth performance andgut histology in brown trouts (Salmo trutta macrostigma Dumeril, 1858)
- Tez No: 714780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN YAZICI, DOÇ. DR. SELMİN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kırmızı benekli alabalık, yüksek ekonomik değere ve su ürünleri yetiştiriciliğinde çok önemli bir potansiyele sahip alabalık türüdür. Çeşitli nedenlerle doğal ortamında yok olma tehlikesi altındadır. Bu nedenle hem doğal ortamlarda stoklama çalışmaları yapılmış hem de yetiştiricilik potansiyeli araştırılmıştır. Fonksiyonel yem katkı maddeleri olarak prebiyotiklerin büyüme, hayatta kalma, bağışıklık sistemi, bağırsaklarda artan emilim ve bazı balıkların ve kabukluların genel refahını iyileştirme üzerinde birçok yararlı etkiye sahip olduğu bildirilmiştir. Ticari bir prebiyotik olan Grobiyotik®-A yem katkı maddesi olarak bugüne kadar Salmo trutta macrostigma'da değerlendirilmemiştir. Bu, kırmızı benekli alabalık yemlerine Grobiyotik®-A prebiyotik takviyesine yönelik bir ön araştırmadır. Bu çalışmada, Grobiyotik®-A'nın kahverengi alabalığın büyüme performansı, bağırsak yapısı ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, ortalama ağırlığı 0,43 g olan 600 balık kullanıldı. Grobiyotik®-A, artemia ve yem ile balıklara uygulandı. Deneysel diyetlerin 90 günlük beslenmesinin ardından kontrol ve Grobiyotik®-A eklenen gruplar arasında kilo alımı, spesifik büyüme oranı, yaşama oranı ve vücut yapısı üzerinde herhangi bir etki gözlenmedi. Bununla birlikte,% 1,4 Grobiyotik®-A ile beslenen balıkların bağırsak villus uzunluğu, kontrol ve% 2,8 Grobiyotik®-A ilave edilmiş yemlerde önemli ölçüde daha yüksek bulundu. Ayrıca her iki Grobiyotik®-A takviyeli grupta kontrol grubuna göre daha fazla yağ oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brown trout is a type of trout that has a high economic value and a very important potential in aquaculture. It is in danger of extinction in its natural environment for various reasons. For this reason, both stockpiling studies in natural environments have been carried out and the breeding potential has been researched. As functional feed additives, prebiotics have been reported to have many beneficial effects on growth, survival, immune system, increased absorption in the intestines and improving the general well-being of some fish and crustaceans. Grobiotic®-A, a commercial prebiotic, has not been evaluated in Salmo trutta macrostigma to date as a feed additive. This is a preliminary study of Grobiotic®-A prebiotic supplementation to brown trout feed. In this study, the effects of Grobiotic®-A on the growth performance, intestinal structure and body composition of brown trout were investigated. For this purpose, 600 fish with an average weight of 0.43 g were used. Grobiotic®-A was applied to fish with artemia and bait. After 90 days of feeding the experimental diets, no effects on weight gain, specific growth rate, survival rate and body structure were observed between the control and Grobiotic®-A added groups. However, the intestinal villus length of fish fed 1.4% Grobiotic®-A was significantly higher in control and feed with 2.8% Grobiotic®-A. In addition, more oil formation was observed in both Grobiotic®-A reinforced groups compared to the control group.