Türkiye'de zeytinyağına uygulanan destekleme politikalarının Aydın ili zeytin ekonomisine etkisi
Olive oil substitution policies in Turkey and affect of these substitution policies on Aydın olive economy
  1. Tez No: 170704
  2. Yazar: BERNA SEZENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEZBAN EMEK KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-ffl- öz Türkiye'de zeytinyağına uygulanan destekleme politikalarının etkisinin makro düzeyde ve üretici bazında değerlendirildiği bu çalışma, zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olan Aydın ilinde yapılmıştır. Zeytinyağına uygulanan destekleme politikalarının 1980 öncesi ve 1980 sonrası dönemini kapsayan bu çalışmaya göre, zeytinyağına uygulanan fiyat politikaları ile üreticilerin serbest ticaret koşullarına göre vergilendirildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan anket çalışmaları ile prim desteği ve doğrudan gelir desteği uygulamalarının sürekliliğinin sağlanması yanında, fiyat dışındaki destekleme araçlarının da birlikte uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Zeytinyağı, zeytin, destekleme, politika, zeytinyağı fiyat
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this study, affects of substitution policies for olive oil production were evaluated on macro level and producer unit and the study was conducted in Aydm, which has important potential for olive and olive oil production. The study revealed that with olive oil price policies, producers are taxed based on competitive market conditions, before and after 1980 period. In summary, premium policies and direct subsidies to producers have been continued, in addition other substitution policies; in addition price needs to be adapted. KEY WORDS: Olive oil, olive, support, policy, olive oil price.