Farklı dozde azotlu, gübre (0, 4, 8, 12, 16 kg/da saf azot) uygulamalarının biralık arpanın (Kaya ve Şerife Hanım) verim, kalite ve agronomik özellikler üzerine etkisi
Influence of different nitrogen aplications (0, 4, 8, 12, 16 kg/da nitrogen) on yield, quality and agronomic characters of malting barley (Kaya ve Şerife Hanım)
- Tez No: 170705
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
-IV- ÖZ Arpa Türkiye de yaygın olarak yetiştirilen, bir tahıl bitkisidir. Nemli koşullarda çok iyi gelişmektedir ve fazla sıcaklık ve soğuktan hoşlanmamaktadır. Ayrıca, organik madde içeriği yüksek, milli ve nötr topraklarda daha iyi yetişmektedir Bu çalışmanın amacı, iki biralık arpa çeşidinin agronomik, verim ve kalite özellikleri üzerinde azot dozunun etkisini incelemektir. Bu sebeple, beş farklı azot dozu kullanılmıştır. Bunlar 0, 4, 8, 12 ve 16 kg/da' dır. Azotlu gübrelemenin yansı ekim ile birlikte, diğeri kardeşlenme döneminde uygulanmıştır. Denemede yer alan, çeşitler Şerife Hanım ve Kaya' dır. Bu deneme, 2003-2004 döneminde Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanlarında, tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sonuç olarak, Kaya ve Şerife Hanım için, yüksek verim ve kaliteyi sağlayan en iyi azot dozları 4 ya da 8 kg/da' dır. Üretimin ekonomik olmasını sağlamak amacıyla, gübre fiyatları da düşünüldüğünde, yüksek verim ve kaliteli ürün için 4 kg/da saf azot miktarının yeterli olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Arpa, verim, azotlu gübreleme, kalite, maltlık arpa.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT Barley is a cereal crop has been grown widespreadly in Turkey. it can grow well at humid conditions. it does not like höt ör cold. The best barley soils are higher organic matter content, loamy and nötr soils. The purpose of this study was to detennine the effect of nitrogen on agronomic characters, yield and yield compenents, quality charecters at two malting barleys. Five nitrogen levels which were O, 4, 8, 12 and 16 kg/da were used and the nitrogen fertilizers were appüed at two times. The first hah0 of the nitrogen was applied before planthıg, the other half at tillering stage. The genotypes used in the experiment were late Şerife Hanım and Kaya. This experiment was conducted in the experiment fîelds of the Field Crops Department of Faculty of Agriculture at Adnan Menderes University in 2003-2004 growing period. A field experiment was conducted as a randomized complete block design with three replications. in conclusion, the best nitrogen doze to obtain higher yield and better quality for Kaya and Şerife Hanım was 4 ör 8 kg/da, it was cocluded that 4 kg/da nitrogen döşe was good enough for acceptable yield and quality. KEY WORDS: Barley, yield, nitrogen fertilization, quality, malting barley