Farklı seviyede azot ve bakteri uygulamalarının lahanada bitki gelişimi, verim ve besin elementi içeriği üzerine etkisi
Effect of different nitrogen levels and bacteria treatments on plant growth, yield and nutrient element content of cabbage
- Tez No: 434798
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışma, tarla koşullarında Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Yayım Merkezine ait araştırma ve deneme alanında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 6 azotlu gübre dozunda (0, 4, 8, 12, 16, 20 kg/da) Paenibacillus polymyxa tohum kaplama ve fide daldırma yöntemiyle uygulanmış ve lahanada bitki gelişimi, verim ve besin elementi içeriği üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre artan azot seviyesine paralel olarak lahanada bitki gelişimi ve verim artmış, en iyi sonuçlar dekara 16-20 kg azot uygulamalarında belirlenmiştir. Tohum ve fide Paenibacillus polymyxa uygulamalarının lahanada, bitki gelişimini, verimi ve bitki besin maddesi içeriğini kontrole göre olumlu etkilediği, bununla birlikte özelikle yaprağı yenilen sebzelerde önemli bir kalite kriteri olan nitrat içeriğini azalttığı belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca özellikle fide Paenibacillus polymyxa uygulamalarının gübre kullanım etkinliğini artırarak daha düşük dozda azot kullanımında yüksek dozlardan elde edilen verimin elde edilebileceği ve buna ilaveten lahanada kalitenin artabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Agriculture Faculty Experimental Area in Atatürk University in 2013. To investigate effect of bacterial treatments, Paenibacillus polymyxa was applied via seed coating and seedling dipping, and investigated 6 doses of nitrogen fertilizer (0, 4, 8, 12, 16, 20 kg / ha) on plant growth, yield and plant nutrient element content. According to the results of the study, it was determined that plant growth and yield were positively affected with increasing nitrogen doses. The best results were obtained from 16-20 kg/da nitrogen treatments. Seed and seedling Paenibacillus polymyxa treatments increased the plant growth, yield and plant nutrient, content compared to control while decreased nitrate content which is important quality criteria. Furthermore, especially seedling PGPR treatments increased the fertilizer use efficiency and quality in cabbage, which means yields from high nitrogen doses can be obtained from lower doses.