Services for mobile clients via mobile agents: 'Pegasus system'
Mobil kullanıcılar için mobil ajan tabanlı servisler: 'Pegasus sistemi'
- Tez No: 170827
- Danışmanlar: DR. HALUK BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET MOBİL KULLANICILAR İÇİN MOBİL AJAN TABANLI SERVİSLER:“PEGASUS SİSTEMİ”Mobil ajanlar, düşük işlem gücü, düşük bant genişliği ve ağ bağlantısı problemlerine sahip kullanıcılara zamanuyumsuz servisler sağlamak için ideal bir araçtır. Ne yazık ki varolan çoğu mobil ajan sistemini programlamak ve kullanmak uzmanlık ister. Bu çalışma, mobil ajanların XML dokümanları ile tamlandığı bir mobil ajan platformunu tarif etmektedir. Bu yolla daha esnek ve programlama dilinden bağımsız bir sistem tasarlanmış ve uygulanmıştır. Sistem, tecrübesiz kullanıcılara kolayca kullanılabilen hazır bileşenler sunmasının yanında, tecrübeli kullanıcılar için de kendi özel bileşenlerini hazırlamak ve sistemin işlevselliğini artırmak için olanaklar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SERVICES FOR MOBILE CLIENTS VIA MOBILE AGENTS:“PEGASUS SYSTEM”Mobile agents are an ideal way to provide asynchronous services for users who have computing power, bandwidth and connection problems, but most of the available mobile agent systems are not trivial to program and deploy. This study proposes and implements a new mobile agent execution platform, where the mobile agent is defined as an XML document, with attached byte code for execution, to achieve flexibility and language independency. The system allows inexperienced users to create their mobile agents, using the already available objects residing at the server and experienced users to create their custom objects, and thus expand the functionality of the agent system.