Modeling BIS(1-methyl-2-imidazolyl)-glyoxal, BIG, and its Rh(III), Au(III), Pt(II), Cu(II), Zn(II),Re(I) complex ions using DFT
DFT kullanılarak BİS(1-metil-2-imidazolil)-glyoksal, BIG ve Rh(III), Au(III),Pt(II),Cu(II),Zn(II), Re(I) kompleks iyonlarının modellenmesi
- Tez No: 170828
- Danışmanlar: PROF.DR. TEREZA VARNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET DFT KULLANILARAK BIS(l-METİL-2-IMIDAZOLİL)-GLYOKSAL, BIG, VE Rh(III), Au(m), Pt(ü), Cu(H), Zn(II), Re(I) KOMPLEKS İYONLARININ MODELLENMESI Birden fazla imidazol grubu içeren ligandlar metalloproteinlerin ve nüleotidlerin aktif bölgelerinin modellenmesinde sıkça kullanılmaktadır. Potansiyel olarak tetradentet olan bis-(l-metilimidazol-2-yl)glyoksal'a (big) birçok birli ve ikili koordinasyon olasılığı vardır. Serbest ö/g'in, Re(I), Rh(III), Au(ni) mono- ve di-nükleer metal komplekslerinin ve Re(I), Cu(II), Zn(H), Pt(H), Au(ffl) metal iyonlarıyla oluşturulmuş M(big)2+n komplekslerinin moleküler yapılan B3LYP (Becke-3-parametre-Lee-Yang-Parr fonksiyoneli) hesaplamaları kullanılarak modellenmiştir. Optimize edilmiş yapılar literatürde varolan deneysel sonuçlarla ve diğer optimize edilmiş yapılarla karşılaştırılmıştır. Komplekslerdeki metal ile bigligandı arasındaki elektronik ilişkiler, moleküler orbitaller, geometrik parametre değişimleri ve Mulliken yük dağılımları kullanılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MODELBVG BIS(l-METHYL-2-IMIDAZOLYL)-GLYOXAL, BIG, AND ITS Rh(in), Au(in), Pt(H), Cu(H), Zn(ü), Re(I) COMPLEXIONS USEVGDFT Ligands containing two ör more imidazolyl donor functions may be used for modeling of active sites of metalloproteins and nucleotides. Big, bis-(l-methylimidazol-2- yl)glyoxal, is a potentially tetradentate acceptor ligand and various possibilities for mono and bis-chelate coordination exist. The molecular structure ofbig, its mono- and di-nuclear complex structures \vith Re(I), Rh(III), Au(IH) and M(big)2+n complex structures with Re(I), Cu(II), Zn(II), Pt(II), Au(HI) have been modeled making use of B3LYP (Becke-3- parameters-Lee-Yang-Parr ftmctional) calculations. The located global minima are compared to experimental data reported in the literatüre and other optimized structures. Molecular orbitals, changes in geometrical parameters, and distributions of Mulliken charges are used to discuss electronic interactions between the metals and the big ligand..