Comparative assessment of basic correlation attack against GSM security system
Temel ilinti atağının GSM güvenlik sistemine olan karşılaştırmalı değerlendirimi
- Tez No: 170839
- Danışmanlar: PROF. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET TEMEL İLİNTİ ATAĞININ GSM GÜVENLİK SİSTEMİNE OLAN KARŞILAŞTIRMALI DEĞERLENDİRİMİ GSM güvenliği A5 yordamının çeşitli türleri üzerine kuruludur. Bunlardan GSM sistemindeki ataklara karşı dirençli şifreleme yöntemi A5/1, zayıf olanı ise A5/2 yordamıdır.Bu çalışmada, A5/H adı verilen ve bu iki versiyonun hybrid (melez) birleşimi olan bir akım şifreleyicinin ataklara karşı çok daha dirençli olduğu gösterilmektedir. A5 yordamının kırılması için bugüne kadar bellek-zaman ödünleşimi (time-memory tradeoff), böl ve parçala (Divide and conquer) gibi yöntemler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu atakların temel özelliği ise, atağın karmaşıklığının yazmaçların (shift registers) uzunluğuna üstel olarak bağlı olmasıdır. Temel ilinti atağı adı verilen yeni bir yöntem ise, atağın karmaşıklığını yazmaçların (shift register) uzunluğundan neredeyse tamamen bağımsız kılmakta ve 5-7 dakikalık bir GSM konuşma süresi ile A5'i kırabilmektedir.Bu çalışmadaki amaç,akım şifrelerine yönelik yapılan saldırılarda etkili bir yöntem olan temel ilinti atağını A5/1, A5/2 ve A5/H şifreleme sistemine uygulamak ve çeşitli kriterlere göre irdelemektir. Sonuç olarak temel ilinti atağının A5/1, A5/2 ve A5/H e karşı çok başarılı olduğu simülasyon sonuçlarıyla gösterilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada temel ilinti atağına yeni bir yaklaşım da eklenmiştir. Bu yaklaşımla, atağın basan oranınının artırılabilineceği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARATIVE ASSESMENT OF BASIC CORRELATION ATTACK AGAINST GSM SECURITY SYSTEM GSM Security System is based on various versions of A5 algorithm. The one with strong encryption method is called A5/1; the weaker one is A5/2. Recent work, called A5/H, which is a hybrid combination of A5/1 and A5/2, shows that this stream cipher is much stronger to attacks. There has been many researches so far regarding methods such as time-memory trade-off, divide and conquer to break A5/1. The main feature of these attacks is that, the complexity of the attack is dependent exponentially to lengths of shift registers. However, a new method, called basic correlation attack, makes complexity of the attack almost independent of the lengths of shift registers and makes it possible to break A5 with a 5-7 minutes of GSM conversation. The main goal in this work is to implement basic correlation attack to GSM Security Algorithms A5/1, A5/2 and newly proposed A5/H and to investigate applicability of the attack regarding some criteria. Simulation results proved that basic correlation attack is quite successful to all of three stream ciphers, even A5/H. Moreover, a new approach has been integrated to basic correlation attack in this work. With this approach, it is proved by simulations that the success rate of the attack can be increased.