Molecular analysis of polyglutamine diseases and investigation of the interaction between huntingtin and nuclear receptor corepressor
Poliglutamin hastalıklarının moleküler tanısı ve huntingtin ve nükleer korepresör arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 170840
  2. Yazar: NAGEHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. NAZLI BAŞAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biochemistry, Bioengineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Xll ÖZET POLIGLUTAMİN HASTALIKLARININ MOLEKÜLER ANALİZİ VE HUNTİNGTİN VE NÜKLEER RESEPTÖR KOREPRESÖR ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI Poliglutamin hastalıkları Huntington Hastalığı (HD), Dentato-Rubral Pallidoluysiyan Atrofi, Spinal ve Bulbar Müsküler Atrofî (SBMA) ve Spinoserebellar Atrofi (SCA) Tip 1, 2, 3, 6, 7 ve 17'yi kapsar. Tüm bu hastalıklar geç başlangıçlıdır, ve X'e bağlı çekinik geçiş gösteren SBMA dışındakiler otozomal baskın karıtılırlar. Poliglutamin toksisitesine yol açan moleküler mekanizmalar henüz tam olarak açığa kavuşmamıştır. Bu hastalıkların klinik belirtilerinin örtüşmesi ve henüz kesin sağaltım ve tedavi olmaması genetik tanıyı gerekli kılmaktadır. Buna ek olarak, moleküler tanı kriterlerinin oluşturulması için her topluma özgü normal ve patolojik tekrar sayılarının belirlenmesi gereklidir. Bu tezin ilk bölümünde, Türk toplumunda görülen tüm poliQ hastalıkları incelenmiş, ikinci bölümde ise huntingtin (htt) ile nükleer korepresör (NCoR) arasındaki ilişki araştırılmıştır; bu etkileşim HD patogenezine neden olabilecek bir transkripsiyonel disregülasyon mekanizmasına ışık tutabilir. Bu çalışmada 71 aile konfirmatif, 14 birey ayırıcı, 18 birey ise presemptomatik tam talebiyle incelenmiştir. HD hastalarının tekrar sayılan 39-78, ortalama ise 45 olarak bulunmuştur. SCA1 ve SCA2 lokuslarında normal tekrar aralıklarının 26-34 ve 21-24 CAG tekrarı olduğu gösterilmiştir. Analiz edilen 111 aileden beşinde SCA1, üçünde SCA2 saptanmıştır. Htt ve NCoR arasındaki ilişki floresan-rezonans-enerji-transferi metoduyla gösterilmiş ve bu ilişkinin olası sonuçlan hücre lokalizasyon çalışmalarıyla araştırılmıştır. Alınan sonuçlar, mutant htt'nin NCoR'u hücrede bulunması gereken işlevsel bölgesinden uzaklaştırmadığına ve HD patogenezinin erken aşamalarında NCoR-kaynaklı bir transkripsiyonel disregülasyonun olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT MOLECULAR ANALYSIS OF POLYGLUTAMINE DISEASES AND INVESTIGATION OF THE INTERACTION BETWEEN HUNTINGTIN AND NUCLEAR RECEPTOR COREPRESSOR Polyglutamine diseases include Huntington's Disease (HD), Dentato-Rubral Pallidoluysian Atrophy, Spinal and Bulbar Muscular Atrophy (SBMA) and Spinocerebellar Ataxia (SCA) Type 1, 2, 3, 6, 7 and 17. All are autosomal dominant adult-onset diseases, except X-linked recessive SBMA. The molecular mechanisms causing polyQ toxicity have not been clarified yet. Clinical symptoms of polyglutamine diseases overlap, and since there is no cure or therapy available, genetic diagnoses of polyglutamine diseases are of great importance. In addition, establishment of the molecular diagnostic criteria requires the investigation of normal and expanded CAG repeat size ranges for each population. In the first part of this thesis, all known polyglutamine diseases were investigated in the Turkish population, and in the second part the interaction between huntingtin (htt) and nuclear corepressor (NCoR) was analyzed; this may help in elucidating a possible transcriptional dysregulation mechanism in HD pathogenesis. Throughout this study, 71 families required corifirmatory genetic testing, 14 individuals differential diagnosis and 18 required presymptomatic testing for HD. The expanded CAG repeats of HD patients were identified to be 39-78 repeats, the mean being 45. Normal ranges at the SCA1 and SCA2 loci were shown to be 26-34 and 21-24 CAG repeats. Out of 111 families analyzed, SCA1 was described in five, and SCA2 in three families. The interaction between htt and NCoR was demonstrated using fluorescence resonance energy transfer, and possible implications of an aberrant interaction were investigated by cellular localization studies. The results have shown that mutant htt does not sequester NCoR from its site of action, and NCoR-mediated transcriptional dysregulation is not an early event in HD pathogenesis.