Design and implementation of a real-time embedded machine tool controller
CNC takım tezgahları için gerçek zamanlı gömülü bir kontrolörün tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 170841
- Danışmanlar: PROF. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
V ÖZET CNC TAKIM TEZGAHLARI İÇİN GERÇEK ZAMANLI GÖMÜLÜ BİR KONTROLÖRÜN TASARIMI VE GERÇEKLENMESİ CNC takını tezgahları üretim endüstrisinde sıkça kullanılmaktadır. Büyük ölçekli üretim yapan firmalar tarafından kullanılan CNC makineleri genellikle üreticiye özgü bir kontrolör bulundurmaktadır. Ancak, küçük ve orta-ölçekli üreticiler maliyeti düşürmek amacıyla kontrolörsüz makineler de alabilmekte ve takım tezgahını bir PC'ye bağlayarak ve makine kontrolünü bir PC yazılımıyla yapabilmektedir. Yazılım temelli kontrolörler maliyet avantajı sağlamakla birlikte gerçek zamanlı üretim gereksinimlerini karşılamayabilirler. Modern işletim sistemleri işlemci zamanını birçok prosese bölüştürdüğünden gerçek zamanlı bir uygulama yüksek öncelik elde etmek için işletim sistemine müdahale etmek zorundadır. Bu durumda bile gerçek zamanlı görevlerin gecikmesi sebebiyle takım tezgahının hareketlerinde istenmeyen titreşimler ve sarsılmalar gözlenebilmektedir. Bu çalışmada gerçek-zaman performansını arttırmak amacıyla gerçek zamanlı, gömülü bir kontrolör önerilmektedir. Bu kontrolör, makine motorlarının hareketi için gerekli dijital sinyallerin üretilmesi gibi alt seviye fonksiyonları yerine getirmektedir. Gerçeklenen fonksiyonlar PC üzerinde çalışan bir yazılım tarafından çağrılmakta ve PC kontrolörle seri port üzerinden iletişim kurmaktadır. PC kullanıcı için bir arayüz sağladığı gibi makina komutlarını da saklamakta ve gerçek zamanlı olmayan işlemleri yapmaktadır. Böylece, kontrol görevlerinin hassas bir şekilde zamanlanmasını P C yerine gömülü kontrolör sağlamaktadır. Kontrolör makine motorlarının denetimine adandığından makinenin titreşimsiz ve sarsıntısız çalışması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A REAL-TIME EMBEDDED MACHINE TOOL CONTROLLER CNC machine tools are widely used in the manufacturing industry. Machine tools used by large-scale manufacturers usually are equipped with a built-in, proprietary- controller. However, small and middle-scale machine shops may choose to purchase controllerless machines to decrease cost. In this case, the machine tool is commonly connected to a readily available PC and control tasks are accomplished by PC software. Software controllers present an advantage in terms of cost, however they may fail to meet real-time requirements. Modern operating systems support multiple running processes and time-sharing between these processes. Consequently, a real-time appli cation must modify OS kernel or system libraries to gain higher priority then other processes. Even so, machine tool users may observe jittered and jerky tool movements because time-critical control tasks are delayed. To enhance real-time performance, an embedded real-time controller is proposed. The embedded controller realizes low-level functions such as the generation of digital signals to stimulate machine motors. The functions implemented are invoked by a PC program through serial communication. PC acts as an interface and stores machine commands. Furthermore, it can carry out non-real-time jobs which require lengthy computation. Thus, the responsibility of accurate timing of control events is shifted to the embedded controller. As it is dedicated to interfacing motors, jitter-free operation of the machine can be ensured.