Analysis of option contracts under stochastic demand and asymmetric information
Rassal talep ve bilgi asimetrisi altında opsiyon kontratlarının analizi
  1. Tez No: 170842
  2. Yazar: ESRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET RASSAL TALEP VE BİLGİ ASİMETRİSİ ALTINDA OPSİYON KONTRATLARININ ANALİZİ Bu tezde bir tedarikçi ve bir üreticiden oluşan iki aşamalı bir tedarik zinciri çalışılmıştır. Tekel konumundaki tedarikçi üreticiye rassal son müşteri talebini karşılamak için üretimde kullanacağı kritik bir parça tedarik etmektedir. Tedarikçi üreticiye üretim opsiyonları ile ikinci sipariş şansı verir. Opsiyon kontratları üreticinin kesin sipariş yanında opsiyon da almasına izin vererek belirsiz pazar koşullarına cevap vermede taraflara esneklik sağlar. Üretici aldığı opsiyonları kullanıp kullanmayacağına gerçekleşen talebi gözlemledikten sonra karar verir. Tedarikçinin zorunlu riayetle çalış tığı varsayılmaktadır. Bu şekilde tedarikçi kesin sipariş miktarının ve opsiyonların tamamını üretir. Tedarikçi ve üretici arasındaki ilişki, tedarikçinin lider olduğu bir dönemlik Stackelberg oyunu olarak modellenmektedir. Üreticinin elleçleme maliyeti hakkında bilgi asimetrisi olduğu durumda tedarikçinin önereceği en iyi kontrat menüsü belirlenmiştir. Ayrıca üreticinin saklı kârının üreticinin türüne bağlı olduğu durum incelenmiştir. Birleşik kontratların mümkün olduğu ama tedarikçi için kârlı olmadığı görülmüştür. Satış opsiyonları kontratı tanımlanmış ve alış ve satış opsiyonu modellerinin eşliğinin olması için gerekli koşullar belirlenmiştir. Üreticinin talebi kesin siparişten karşılayamadığı zaman ardısmarlama cezası aldığı durum incelenmiştir ve ardısmarlama modelinin simetrik ve asimetrik bilgi varsayımı altındaki modelleri genellediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF OPTION CONTRACTS UNDER STOCHASTIC DEMAND AND ASYMMETRIC INFORMATION We consider a two stage supply chain comprising of a supplier and a manufac turer. The monopolist supplier supplies a critical component to the manufacturer who uses this part in production to satisfy random end customer demand. We investigate the interactions by allowing the supplier to provide flexibility to the manufacturer in the form of manufacturing options. Option contracts can provide trading partners with flexibility to respond to uncertain market conditions by allowing the manufac turer to purchase options along with a committed quantity. The manufacturer decides whether or not to exercise these options after random demand is realized. We assume forced compliance of the supplier, i.e., the supplier produces the total quantity of firm orders and options. We consider a one-period Stackelberg game to model the inter actions between the manufacturer and the supplier, where the Stackelberg leader is the supplier. We derive the optimal menu of contracts that the supplier will offer to the manufacturer when there is information asymmetry about the manufacturer's cost structure. We also analyze the case where the reservation profit of the manufacturer is type- dependent. We show that pooling contracts are possible but not desirable for the supplier. We introduce the put option model and derive conditions for a parity relation to exist between call and put option contracts. We analyze the case where the manufacturer incurs a penalty cost for back-order if she cannot satisfy demand from the firm order quantity, and conclude that the model with back-order penalty generalizes the basic model both under full information and asymmetric information assumptions.