Production of functionally graded materials by ultraviolet degradation of polypropylene
Ultraviyole ışık etkisi ile özellikleri fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzeme üretimi
- Tez No: 170848
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET ULTRA VİYOLE IŞIK ETKİSİ İLE ÖZELLİKLERİ FONKSYONEL OLARAK DERECELENDİRİLMİŞ POLİPROPİLEN MALZEME ÜRETİMİ Bu çalışmada, fonksyonel değişken malzemelerin laboratuar boyutunda üretimi yapılmıştır. Homojen olmayan özellik değişimleri malzeme özelliklerinin ultraviyole ışınımı yoluyla üretilmiştir. Ultraviyole ışık altında hızlı bozunma özelliği sebebiyle, fonksyonel değişken malzemelerin üretimi için Polipropilen seçilmiştir. Işınıma maruz bırakılan PP artan ışınım zamanlan ile daha sert ve daha kırılgan olmuştur. Maruz bırakma zamanının kontrolü ile, mekanik özellikleri ayrık olarak değişken malzemeler üretilmiştir. Sonuçta elde edilen fonkyonel değişken malzemeler 12 saatten 54 saate artan ışınıma maruz bırakma zamanlarında yaklaşık olarak 1700 MPa'dan 2300 MPa'a kadar artmıştır. Diğer önemli parametreler, kopma uzaması, kopma gerilimi ve tokluk, ışınımın başlangıç zamanından 1 14 saate kadar düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PRODUCTION OF FUNCTIONALLY GRADED MATERIALS BY ULTRAVIOLET DEGRADATION OF POLYPROPYLENE In this work, lab scale functionally graded materials (FGMs) are fabricated. The inhomogeneous property variations are generated by altering material properties through selective ultraviolet (UV) irradiation. Polypropylene (PP) is chosen to produce the FGMs, because of its rapid degradation under UV light. Irradiated PP becomes suffer and more brittle with increasing irradiation time. By controlling the exposure time, materials with discretely varying mechanical properties are produced. The resulting graded materials exhibited a modulus of elasticity that varied from about 1700 MPa to about 2300 MPa with increasing irradiation time from 12 to 54 hours. The other important parameters, the elongation at break, the stress at break and the toughness decrease from the beginning of the exposure period upto 1 14 hours of irradiation.