Aspects of the structure of the second dual algebras
İkinci dual uzaylarının yapıları
  1. Tez No: 170853
  2. Yazar: AYNUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. NİLGÜN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI ÖZET.. İKİNCİ DUAL UZAYLARININ YAPILARI A bir Banach cebiri ve fi, v ikinci dual A** da iki eleman olsun. Bu durumda A** üzerinde her biri A daki çarpımın genişlemesi olan iki tane Banach cebir çarpımı vardır. Her bir çarpım A**' ı bir Banach cebiri yapar ve her bir çarpım için de doğal gömme fonksiyonu k : A - >. A** bir homomorfizmadır. İlk defa Richard Arens tarafından tanımlanan bu iki çarpım Arens çarpımları olarak bilinir. Birinci ve ikinci Arens çarpımlarını sırasıyla, [iv ve fi* v ile göstereceğiz. Bir çok durumda, iki Arens çarpımı birbirine eşit değildir ve ikinci dual cebiri her bir çarpım için çok büyüktür. Eğer A** üzerindeki iki Arens çarpımı eşitse, bu durumda A cebiri Arens düzenlidir denir. Bu tezin amacı ilk olarak Arens çarpımlarının oluşumunu vermek, daha sonra, bu çarpımları kullanarak A** in yapısını ve özelliklerini alt uzayları ile birlikte incele mektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASPECTS OF THE STRUCTURE OF THE SECOND DUAL ALGEBRAS Let A be a Banach algebra and /i, v be two elements in the second dual A**. Then there exists two, rather than one, natural Banach algebra products on A**, each of which is an extension of the original product in A, as cononically embedded in A**. Each product makes A** into a Banach algebra and the canonical embedding k : A - » A** is a homomorphism for both products. These two products, due to Richard Arens, are known as the Arens products. We shall denote the first and the second Arens products by fj,u and fj,*v, respectively. In most cases, the two Arens products do not agree and the second dual algebra with either Arens product is very large. If the two Arens products on A** coincide, then the algebra A is said to be Arens regular. The aim of this study is, at first, to give the construction of Arens products, and then using these products, we will characterize the structure and properties of A** together with its subspaces.