Comparison of pid and fuuzy pid control techniques for a compliant rubbertuator-based 4-degree of freedom robot arm
Bağımsız dört dereceli hareket serbestliğine sahip kauçuk eyleyicilerden oluşan bir robot kolu için PID ve bulanık PID denetleyicilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 170854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET BAĞIMSIZ DÖRT DERECELİ HAREKET SERBESTLİĞİNE SAHİP KAUÇUK EYLEYİCİLERDEN OLUŞAN BİR ROBOT KOLU İÇİN PID VE BULANIK PH) DENETLEYİCİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu tezde, yüksek derecede doğrusal olmayan ve histerez özellik gösteren, bağımsız dört dereceli hareket serbestliğine sahip kauçuk eyleyicilerden oluşan bir robot kolu için iki farklı denetim algoritması tasarımı yapılmıştır. Deneysel amaçlı gerçekleştirilen denetleyiciler geleneksel denetim tekniği olarak kullanılan PID ile biraz daha gürbüz ve uyarlanır olan bulanık PED denetleyicidir. Bu denetleyicilerin kuramsal altyapıları da tartışılmıştır. Denetimin amacı değişik hızlarda üç farklı şablon yörüngede, uç-nokta konumunu izlemesidir. Gerçekleşen robot hareketinin, izlenen hedef yörüngeyi gecikme cevabını düşürerek ve kabul edilebilir konum hatasını sağlayarak izlemesi istenilmektedir. îyi şekilde ayarlanmış PID denetleyici ile bulanık PID denetleyici basanları karşılaştırılmıştır. Grafiksel ve nicel olarak karşılaştırmanın sonucunda, bulanık PID denetleyicisinin yörünge denetiminde histerez ve gecikme cevabına göre daha üstün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARISON OF PID AND FUZZY PID CONTROL TECHNIQUES FOR A COMPLIANT RUBBERTUATOR-BASED 4-DEGREE OF FREEDOM ROBOT ARM In this thesis, two different control algorithms are designed for a compliant rubbertuator-based 4-degree of freedom robot arm, a highly non-linear pneumatic system with hysteresis. The controllers which are implemented for experimental purpose are a traditional control technique, PID, with a more robust and adaptive Fuzzy PID controller. The theoretical background of these controllers is also discussed. The control objective is end-effector tracking of three sets of trajectory patterns at various velocities. The actual robot motion is desired to follow the target trajectory with reduced delay response and an acceptable position error. The Fuzzy PUD controller performance is compared with the performance of a well tuned PID controller. Having compared performances graphically and quantitatively, it was observed that the Fuzzy PID controller is superior in dealing with the hysteresis and delay response for trajectory control.