A ramond-Nevu-Schwarz string with one end fixed
Bir ucu bağlı ramond-Nevu-Schwarz sicimi
  1. Tez No: 170865
  2. Yazar: A. SAVAŞ ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN TURGUT, PROF. DR. CİHAN SAÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir ağır quark içeren hadron spektrumunu incelemek ve spektrum hakkında bazı kalitatif ipuçları elde edebilmek amacıyla bir ucu DO-bran üzerinde sabit duran diğer ucu ise serbestçe hareket edebilen bir Ramond-Neveu-Schwarz (RNS) sicimi çalışıldı. Uygulanan sınır koşulları nedeniyle süpersimetrinin yarısının elenmesine rağmen eğer uzay-zamanın boyutu D = 9 alınırsa, bozon-fermiyon kütlelerinin eşitlenebildiği görü lebilir. D = 9 alındığı zaman meydana gelen bu durum SO(8) gurubunun 'trial- ity' özelliğinin spektrumda rol oynadığını gösterir. Sistem X° ~ r şeklinde seçilen bir ayarda kuantize edildi. Sımr koşulları ve ayar şartı uygulandıktan sonra Ramond sektöründe sadece tek-tamsayı a ve çift-tamsayı d modları kalırken Neveu-Schwarz b modları tek-tamsayı modlara dönüştü. Ayar seçimi negatif-norm durumları elese de, fiziksel olmayan başka durumları yok etmek için çift-tamsayı modlu Virasoro ve çift(tek)-tamsayı modlu süper- Virasoro şartları NS(R) sektörleri üzerinde uygulandı. Casimir enerjisinin her iki sektör içinde pozitif olduğu ve her iki sektörde de takyon olmadığı gösterildi, a' M2 < 13/4 durumları açıkça yazıldı ve bunların (süper) Virasoro şartları uygulandığı takdirde S O (8) gurubunun temsillerini oluşturacak şekilde organize oldukları gösterildi. Virasoro şartları NS sektöründe orjinal“VTo”operatörü ve R sektöründe de T° ± I operatörünü içermektedir. GSO projeksiyonu gibi herhangi bir ilave şarta gerek kalmamıştır. Sistemin ayırt edici fiziksel özelliği Regge eğiminin starı dart açık siciminkinin iki katı olmasıdır. Her iki ucun da sabit tutulması durumunda ise bütün trajektoriler kaybolur ve spektrurn kalitatif olarak J/ip ve T parçcıklarının spektrumuna benzer.
Özet (Çeviri)
We study an open string with one end free and the other fixed on a DO-brane as a qualitative guide to the spectrum of hadrons containing one very heavy quark. We first consider the bosonic degrees of freedom, then introduce the fermionic degrees of freedom through the world sheet supersymmetry. The mixed boundary conditions break half of the world sheet supersymmetry and allow only odd-moded a and even- moded d oscillators in the Ramond sector, while the Neveu-Schwarz oscillators ö's become odd-integer moded. Boson-fermion masses can still be matched if space-time is 9 dimensional; thus 50(8) triality still plays a role in the spectrum, although full space-time supersymmetry does not survive. We quantize the system in a temporal-like gauge where X° ~ r. Although the gauge- choice eliminates negative-norm states at the outset, there are still even-moded Virasoro and even(odd) moded super- Virasoro constraints to be imposed in the NS(R) sectors. The Casimir energy is now positive in both sectors; there are no tachyons. States for a'M2 < 13/4 are. explicitly constructed and found to be organized into S0(8) irreps by (super)constraints, which include a novel“\/£Ğ”operator in the NS and T° ± / in the R sectors. GSO projections are not allowed. The pre-constraint states above the ground state have matching multiplicities, indicating spacetime supersymmetry is broken by the (super)constraints. A distinctive physical feature of the system is a slope twice that of the open RNS string. When both ends are fixed, all leading and subleading trajectories are eliminated, resulting in a spectrum qualitatively similar to the J/tp and T particles.