Stock selection strategy based on ratio analysis in İstanbul stock exchange
Finansal oranlar kullanılarak hisse seçimi stratejisinin İMKB'de incelenmesi
- Tez No: 170884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET FİNANSAL ORANLAR KULLANILARAK HİSSE SEÇİMİ STRATEJİSİNİN İMKB'DE İNCELENMESİ Bu tez çalışmasında, finansal oranlara, dolayısı ile temel analize dayalı bir global hisse seçim modeli geliştirilmiştir. Modelde toplam 22 adet finansal oran, altı ana oran grubu altında incelenmiştir. Hisselerin yatırım dönemleri başında sahip oldukları oranların, içinde bulundukları sektör ortalamaları ve standart sapmaları ile karşılaştırılmasına dayalı bir skorlama mekanizması geliştirilmiş ve her dönemde sektörde en yüksek skora sahip şirketler seçilerek portföyler oluşturulmuştur. Model, finansal oranların hisse seçiminde bireysel etkilerinin incelenmesi yanı sıra, oranların kombine etkilerinin incelenmesine de olanak sağlamaktadır. Model, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda sinai şirketleri kapsayan XUSIN endeksini oluşturan şirketlerin 1996-2004 finansal verileri kullanılarak uygulanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen hisse seçim mekanizması ile şirketlerin 1996-2004 yıllan arasında yıl sonu ve altı aylık bilançoları ve gelir tabloları kullanılmak suretiyle en etkili oranlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda değerleme oranlarının hisse seçiminde diğerlerine göre üstün bir performans gösterdiği belirlenmiştir. Sinai endeks, ulusal 100 endeksi ve dolar getirileri ile karşılaştırıldığında modelin getirişinin çarpıcı bir şekilde endeksin 50 katı üzerine kadar yüksek değerlere ulaşabildiği göze çarpmaktadır. Hisse seçim modelinin performansı, standart modelin varsayımları değiştirilerek oluşturulan senaryolar ile test edilmiş ve sonuçlar incelenmiştir. Senaryolardan elde edilen sonuçlar da standart modeli doğrular niteliktedir. Farklı senaryolarda sinai endeks getirişinin 15-50 katı üzerinde getiriler elde edilmiştir. Sonuçta, geliştirilen hisse seçim modeli, alternatif yatırım araçlarına oranla oldukça üstün sonuçlar sağlamıştır. Orta ve uzun vadeli yatırımlarda değerleme oranlarını göz önünde bulundurarak hisse seçimi etkili bir yol olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STOCK SELECTION STRATEGY BASED ON RATIO ANALYSIS IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE In this thesis, a global stock selection heuristics based on financial ratio analysis, as a subset of fundamental analysis, is generated. In the model, a total of 22 financial ratios are examined under six ratio groups. At the beginning of each investment interval, a scoring mechanism is applied based on the companies' positions relative to sector averages and standard deviations, and equities having best scores in each sector are selected for the portfolio. Besides investigating individual effects of ratios in stock selection, the model enables the user to test the combined effects of financial ratios as well. The global model is applied to the Istanbul Stock Exchange, using the financial data of companies constituting the industrial index for the period between 1996 and 2004. Via employing the data from annual and semi-annual balance sheets and income statements of the firms for the specified interval, the most effective ratios are tried to determine. At the end of the study, it is detected that stock selection based on valuation ratios provides superior results. Compared vis-â-vis industrial index, ISE-100 index and U.S. dollar returns, the model offered much higher combined returns of more than 50 times of the index returns. Different scenarios are developed by relaxing some assumptions of the original model and the results are compared. The outcomes from the scenarios prove the dominance of the model, giving returns between 15-50 times of the index return. In the end, it is witnessed that valuation ratios are much more superior to other sets of ratios in stock selection. It turns out to be that stock selection based on financial ratios, especially the valuation ratios, is an effective way in the mid- and long-term span.