An extensiyon to oasis usernametoken for simplifying username-password authentication
Oasıs kullanıcı adı göstergesinde kullanıcı adı-şifre doğrulamasını kolaylaştırmak için yapılan bir ekleme
  1. Tez No: 170883
  2. Yazar: HASAN DOĞU
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET OASIS KULLANICI ADI GÖSTERGESİNE KULLANICI ADI - ŞİFRE DOĞRULAMASINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YAPILAN BİR EKLEME Günümüzde uygulamaların hatta kurumların haberleşme teknolojisi olarak web servisleri görülmektedir. Web servislerinde mesajlaşma Simple Object Access Protocol (SOAP) kullanılarak yapılmaktadır. SOAP basit ve genişletilebilir olmak üzere tasarlanmış fakat basit ve genişletilebilir olabilmesi için içine güvenlik gereksinimleri konulmamıştır. Organization for Advancement of Structured Information Standards (OASIS) tarafından SOAP'a güvenlik mekanizmaları eklemek için çeşitli SOAP eklemeleri önerilmiştir. Kullanıcı adı ve şifre doğrulaması için kullanılan SOAP güvenlik eki OASIS UsernameToken'dır. OASIS UsernameToken sadece temel kullanıcı adı ve şifre bilgisini taşıyabilir. Bu iki bilgi, bilinen kullanıcı adlan ve şifreler tek bir yerde saklandığında hızlı çalışmaktadır. Fakat bilinen kullanıcı adlan ve şifreler birden fazla yere dağıtılarak saklandığında eşleşen bir çift bulabilmek için tüm olası yerlerin taranması gerekir. Bu da web servisinin cevap verme süresini arttırır. Bu araştırmada, OASIS UsernameToken' a temel kullanıcı adı ve şifre bilgisi dışında bazı eklemeler yapılmasını öneriyoruz. Bu ek bilgiler, doğrulama modülleri tarafından kararlar alınırken kullanılabilir ve bu sayede doğrulama modülleri alınan kullanıcı adı şifre ikilisini sadece doğru yerdeki bilinen ikililerle karşılaştırırlar. Bu sayede web servisinin hızlı cevap vermesi sağlanır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXTENSION TO OASIS USERNAMETOKEN FOR SIMPLIFYING USERNAME-PASSWORD AUTHENTICATION Web services are viewed as the current communication technology between applications and even enterprises. Web service messaging is performed through Simple Object Access Protocol(SOAP). SOAP has been designed to be simple and extensible. But for being simple and extensible, security issue has been omitted in SOAP. For adding security mechanisms to SOAP, some SOAP extensions have been published by Organization for Advancement of Structured Information Standards(OASIS). SOAP security extension for username-password authentication is OASIS UsernameToken. OASIS UsernameToken carries basic username password information. This basic information works fine when the known username - password pairs of a system are stored in a single location. But when the known username - password pairs are stored in multiple locations, each location must be searched to find a matching pair. Searching through each possible location increases response times of web services. In this research, we propose an extension to OASIS UsernameToken which contains additional information other than the basic username and password pair. This additional information can be used by authentication components of web services to make decisions and search for the received credentials at their exact place.