Deprem etkisindeki bir binanın performansının Deprem Yönetmeliği ve FEMA 440'a göre karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparison of the nonlinear analysis methods for the existing reinforced concrete buildings according to TEC 2007 and FEMA 440
  1. Tez No: 332908
  2. Yazar: HAMİD GOLBANDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalısmada, yapı sistemlerinin statik ve dinamik etkiler altındaki doğrusal olmayan davranısları incelenmekte ve doğrusal olmayan yapı sistemlerinin hesap yöntemleri gözden geçirilmektedir. Yönetmelik esaslarına dayanan doğrusal yöntemle boyutlandırılmıs betonarme perdeli/çerçeveli ve çerçeveli iki binanın performans noktası belirlenmistir. Analizlerde kullanılan doğrusal olmayan statik ve dinamik analiz yöntemleri, TDY2007'de öngörülen Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile yapılan Artımsal İtme Analizi ve FEMA 440 raporunda bahsedilen Eşdeğer Doğrusallaştırma yöntemleridir. Doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemi ise TDY2007'de ifade edilen Zaman Tanım Alanında Doğrusal Olmayan Hesap Yöntemidir. Böylece bu çalışma kapsamında seçilen iki adet uzay betonarme çerçeve için, Taban kesme kuvvetleri ve tepe noktası yatay yerdeğistirmeleri ve plastikleşen elemanların oranları, belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear static and dynamic behavior of structural systems are explained briefly and nonlinear analysis methods are investigated. Two reinforced concrete, shear wall/frame structure and frame structure which is designed by 2007 Turkish Seismic Code and requirements for design and construction of RC structures evaluated. Then, the base shear forces, lateral top displacements and the percentage of plastic elements of this building is determined by above methods and the results are compared and discussed. These methods are pushover analysis by using equivalent earthquake loading mentioned in TEC2007 and equivalent linearization method proposed in FEMA440 report. The nonlinear dynamic analysis method (called as nonlinear time history analysis) can be employed in the advanced seismic evaluation of the existing buildings.