Fırtına vadisinin Çamlıhemşin'den yukarı kısmının doğal radyoaktivite seviyesinin belirlenmesi
Measurement of natural radioactivity level from Çamlıhemşin to the upper Fırtına valley
  1. Tez No: 170960
  2. Yazar: RECEP KESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ TURAN OKUMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
2003 yaz ayında yapılan çalışmada Fırtına Deresi'nin Çamlıhemşin bölgesinden yukarıya doğru her km'de bir olmak üzere sediment, toprak ve su numuneleri toplandı. Fırtına Vadisi boyunca toplanan sediment ve toprak numuneleri 238U ve 232Th'nin ürünleri, 40K ve 137Cs radyonüklidleri yüksek çözünürlükte Ge(Li) dedektörü ile analiz edildi. 226Ra,214Pb, 214Bİ, 228Ac, 208T1, 40K, 137Cs aktivite konsantrasyonları Bq kg-1 biriminde ifade edildi. Fırtına deresinden toplanan su örneklerinin gross-a ve gross-? aktiviteleri belirlendi. Su numuneleri için gross-a ve gross-? aktivite konsantrasyonları sırasıyla 0.0124 ile 0.0662 Bq l-1 ve 0.0279 ve 0.1333 Bq l-1 arasında değiştiği görülmüştür. Ayrıca spektrofotometre kullanılarak su numunelerinde K, Pb, Ca, Mg, Zn, Cu, Mn, Fe, Ni, Cd elementlerinin konsantrasyonları elde edilmiştir. Sonuçlar grafik ve tablolar halinde verilerek tartışıldı. Bu şekilde Fırtına deresi ve çevresinin doğal radyoaktivite seviyesi belirlenmeye çalışıldı. Anahtar Kelimeler : Doğal Radyoaktivite, a -Activitesi, ?-Activitesi, Fırtına Vadisi V
Özet (Çeviri)
Measurement of Natural Radioactivity Level from Çamlıhemşin to the upper Fırtına Valley This study has been made from the point at Çamlıhemşin to source of the river. Sediment, soil and water samplings have been made at 1 km intervals in the summer season of 2003. Samples of sediment and soil collected along the Fırtına Valley area have been analyzed for the primordial natural radionuclides 238U, 232Th, 40K and 137Cs. In the measurements high resolution Ge(Li) dedector was used. The activity concentrations obtained for 226Ra, 214Pb, 214Bi, 228Ac, 208T1, 40K, 137Cs are expressed in Bq kg'1. Gross- a and gross-? activities of water samples taken in Fırtına river were determined. Gross- or and gross-? activities concentrations ranging from 0.0124 to 0.0662 Bq l-1 and from 0.0279 to 0.1333 Bq l-1 were observed for water, respectively. In addition, the concentration of K, Pb, Ca, Mg, Zn, Cu, Mn, Fe, Ni, Cd in water samples have been analyzed by using the spectroquant. The results have been presented giving graphics and tabular forms. By this study, the level of natural radioactivity of the Fırtına river and its surroundings have been determined Key Words : Natural Radyoactivity, a -Activity, ?-Activity, Fırtına Valley VI