Havza planlamalarında kadastro çalışmalarının ve idari sınırların önemi: Trabzon-Değirmendere havzası örneği
Importance of cadastral words and administratived borders in river basin planning: A case of Trabzon-Değirmendere watershed
  1. Tez No: 170973
  2. Yazar: OKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Havza planlaması“Bir su toplama havzasında, ekolojinin temel esasları dikkate alınarak, toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasını sağlayacak şekilde doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının planlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesidir”şeklinde tanımlanmıştır. Bu amaçla, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Trabzon Valiliği Trabzon için yüksek öneme sahip Değirmendere Havzasında bir Çevre Düzenleme Projesi (DEVAÇED) başlatmıştır. Bu projeyle; Değirmendere Vadisinin fiziki, sosyo-ekonomik, arazi kullanımı, teknik altyapı, mülkiyet yapısı, yerleşim alanlarının dağılımı, bu bilgilere ait her türlü konumsal ve konumsal olmayan verilerin coğrafi veri tabanına aktarılması, gerekli analizlerin yapılması, bunun sonucu olarak havzaya ait baza saptamaların ve tahminlerin yapılması, tüm bu bilgilerin ışığında havzanın yeniden planlanması amaçlanmaktadır. Bu Yüksek Lisans Tezi, Değirmendere Vadisini çalışma alam kabul ederek, bu bölgedeki idari sınır problemlerini, bu problemlerin kadastro çalışmalarına olan etkisini ve havza planlaması açısından Önemini mercek altına almıştır. Bu amaçla; havzadaki kadastro çalışmalarının sekteye uğratan idari sınır problemleri ve mülkiyet problemleri araştırılmış, toplanan veriler Netcad, Arc/Info ve ArcView yazılımlarıyla irdelenerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak idari sınır problemlerinin oluşmasına zemin hazırlayan esas nedenler ortaya konularak, çözüme dönük çeşitli öneriler üretilmiştir. Anahtar Kelimeler : Havza Planlaması, idari Sınırlar, Kadastro Çalışma Alanı Sınırı, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Trabzon Değirmendere Havzası
Özet (Çeviri)
SUMMARY importance of Cadastral Words and Administratived Borders in River Basin Planning : A Case of Trabzon - Değirmendere Watershed River basin planning is defined as administration, progress and planning of continuous exploitation of natural resources in order to give rise to social, cultural and economic development of the society taking into account the basic principles of ecology of a river basin. With this aim an Environmental Landscape Project has been commenced in the Değirmendere River Basin which is of high importance for Trabzon with the joint venture of Blacksea Technical University and the Governor. It is projected replanning of the area under the light of data provided together with some relative assumptions and determinations as a result of necessary analyses, and any kind of locational or unlocational geographic data regarding distribution of settlement areas possesion and technical substructure together with physical, socio economic land usage in the Değirmendere Valley. This Masters degree thesis focusses on the influence of administrative border problems in the area and relative mapping surveys of the Değirmendere valley. Thus; administrative border and posession problems that have been interrupting mapping studies in the basin have been examined and collected data are evaluated via Netcad, Arc/Info and Arc View software programs. In conclusion main reasons that cause administrative border problems have been put forward and solutions have been produced accordingly. Key words : River Basin planning, Administratived Borders, Mapping Survey Area Border, Geographic Info Systems, Trabzon Değirmendere Watershed VI