Phillyrea latifolia ve Lavandula stoechas bitkilerinin metanol ekstraktlarının antibakteriyel ve antifungal etkilerinin araştırılması
Antibacterial and antifungal effects of Phillyrea Latifolia and lavandula stoechas methanol extracts
  1. Tez No: 171040
  2. Yazar: NECMETTİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çok eski zamanlardan beri bitkilerden elde edilen özütler insanlar için vazgeçilmez unsurlardan birisi olmuştur. Farmosötik alanda ise günümüzde sentetik ilaçlar yerini yavaş yavaş doğal kaynaklı ilaçlara bırakmaktadır. Bu ilaçlar gıda sanayinden tıbbi alana kadar geniş kullanım amacı gösterebilmektedir. Buradaki amaç farmosötik botanik alanında bitkilerden elde edilen maddelerin içerisinde yeni etken maddelerin olabileceği ihtimalini araştırmaktır çünkü ilaç sanayinde yeni formülasyonlara önderlik eden ya da anahtar yapı oluşturan etmenler bu maddelerin bulunma ihtimalidir... Bu şekilde yeni formülasyonlar oluşturabilmek için bu yol öncelikli olarak takip edilir, daha sonra izole edilen bu maddelerin etken alam belirlendiğinde bu maddelerin sentetik olarak üretimi düşünülür. Bitkilerle çalışmanın en önemli ve en faydalı yönü de burada yatmaktadır. Bu çalışmada Phillyrea latifolia ve Lavandula stoechas bitkilerinden elde edilen metil alkol ile değişik konsantrasyonlarda seyreltilmiş olan ekstratlarının antimikrobiyal ve antifungal etkilerinin olup olmadığı araştırılmıştır. Burada bazı patojen bakterileri de içeren standart bakteri suşları antimikrobiyal etkinin olup olmadığını denemek için doğal fungus türleri ise de antifungal etkilerin olup olmadığının tespiti için kullanılmıştır. Sonuç olarak bu iki bitki ekstresinin antifungal etki göstermediği fakat bazı patojen bakteri suşları üzerinde antimikrobiyal etki gösterdiği bu tez çalışmasında ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1. For early ages, the extracts obtained from the several plants have been one of the best essential material for human. In the pharmacology, the synthetic drugs have been replaced in natural ones gradually. These drugs have been used from the food industry to medical applications. In this study, required to investigate the effective substances obtained from plants in the botanic area has been examined because these substances which lead to new formulations or factors exhibiting base structure is required for these purposes. In this way, first, effective properties of these substances are determined second, the sentetic production of them is carried out. One of the best advantage of the studying with plants has been the key factor for this propose. In this study, methanol extract obtained from Phillyrea latifolia and Lavandula stoechas plants with their concentrations' antimicrobial and antifungal effects have been examined. For this purpose, standart bacteria strains and fungus strains have been used as microorganisms. As a result of this study, these plant extracts having antimicrobial effect on several pathogen bacteria strains but not having the antifungal effect on natural fungus species has been showed.