Türkiye'de meyve sebze işleme sanayinin mevcut durumu ve gelişimi
The current situation and development of fruit and vegetable processing industry in Turkey
  1. Tez No: 171041
  2. Yazar: KAHRAMAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KARKACIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE MEYVE VE SEBZE İŞLEME SANAYİNİN MEVCUT DURUMU VE GELİŞİMİ Kahraman BAŞARAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Prof.Dr. Osman KARKACIER Bu çalışmada Türkiye'deki meyve ve sebze işleme sanayinin mevcut durumu ve gelişimi araştırılmıştır. Endüstrideki sektörlerin Türkiye ekonomisine katkıları, girdi, çıktı, çatma değer, ithalat, ihracat, sabit sermayeye ilaveler v.b. ile analiz edilmiştir. Buna ek olarak belirlenmiş olan bağımsız değişkenlerin endüstrideki üretim değeri üzerine etkilerini bulmak için fonksiyonel bir analiz kurulmuştur. En sonunda endüstrinin genel problemleri ve bunların çözümüne yönelik tavsiyeler sıralanmıştır. Anahtar kelimeler : Meyve-sebze işleme sanayi; i.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE CURRENT SITUATION AND DEVELOPMENT OF FRUİT AND VEGETABLE PROCESSING INDUSTRY İN TURKEY Kahraman BAŞARAN Gaziosmanpaşa University Science Institute Agricultural Economics Department Master of Science Thesis, 2005 Advisor: Prof.Dr.Osman KARKACIER In this study, the current situation and development of vegetable and fruit industry in Turkey were searched. The contributions of the industry's sectors to Turkish Economy were malyzed through input, output, added value, import, export, increasing in wealth and etc. In addition to that, a functional analysis was conducted to elicit the effect of predetermined ndependent variables on porduction value of the industry. At the end, the general problems of he industry and suggestions for solutions were lined up.