Masterbatch imalatındaki dispersiyon sorununun çözüm yolarının araştırılması
Masterbatch's dispersiyon problems
- Tez No: 171042
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Plastik malzemelerin son yüzyılda, endüstri ve günlük hayatta kullanım oranı giderek artmaktadır. Öyleki elli yıl önce bir otomobilde plastik malzeme kullanımı hemen hemen yok iken, günümüz araçlarının % 20' ye yakını plastik malzemelerden oluşmaktadır; ve bu oran giderek artmaktadır. Endüstride plastik malzeme ne kadar önemli ise, plastik malzeme içinde onun renklendirilmesi o kadar önemlidir. Plastik malzemeler, plastik ile konsantre edilmiş pigmentlerle istenildiği gibi rahatça renklendirilebilmektedir. Masterbatch adı verilen bu renklendiricilerin en önemli sorunlarından biri pigmentin malzeme içinde düzgün dağılması yani dispersiyonudur. Uygunsuz dağılım hem malzeme israfına hemde renklendirilecek malzemenin istenen rengi alamamasına neden olur. Bu çalışmada önemli ekonomik kayıplara neden olan dispersiyon sorunun giderilmesi için uygulanan yaklaşım modelleri incelenmiştir. İlk önce masterbatch üretiminde dispersantların nasıl kullanıldığı ve ürüne etkileri anlatılmıştır. Masterbatch üretim makinalarının yapısı üzerinde durulmuş ve özellikle vida dizaynı üzerinde detaylı bilgiler verilmiştir. Anlatılan yöntem ile klasik yöntem arasındaki farkı göstermek amacı ile deneyler yapılmış, deney sonucunda uygulanan yöntemin ürün kalitesini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is becomming more the plastic meterials to be used in our normal life and also endustrial life dy by dy in this contury. In now ;the plastic meterials are used for automotive sector % 20 even if they were not used 50 years ego. It is so important to make the plastic meterials in colored as these productions are so important for the sectors the plastic meterials can get color easly cos of the mixture between consantred pigment and the plastic. It is one of the most impotant problems pigment not to sparate in meterial correctly we call this problem dispertion. The dispertion makes meterials be used extravagancy and not be able to get correct color.This working is interrested in how to solve dispertion problem to keep the economical advantages and against the dispertion. First of all it was old how dispersant was used for masterbatch' s manufacturing and what is it's effect for the production This working inculudes construction of masterbatch manufacturing machines and also expacially screw design. We had some tests to understand the difference between classic and this metod so saw the metod. I try to tell abaut in this working made plastic production quliter.