Ras onkogeninin DNA hasarına karşı duyarlılığının ve apoptosis ile bağlantısının normal ve ras transform hücrelerde In vitro incelenmesi
In vitro investigation of the sensitivity of ras oncogene in DNA damage and its relation with apoptosis in normal and ras-transformed cell lines
  1. Tez No: 171071
  2. Yazar: AYDIN DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET IV Bu çalışmada, bir flavonoid olan kersetinin C025 miyoblast hücreleri üzerindeki zaman ve doz bağımlı etkileri araştırıldı. Bu hücreler deksametazon varlığında uyarılabilen MMTV-LTR promotorunun transkripsiyonel kontrolü altında olan mutant N-ras onkogeni içerirler. Kersetinin 10-150 uM konsantrasyonlarının, 24, 48, 72 ve 96 saatlerde, farklı besi ortamlarında (%10 FBS, %10 HS ve %10 HS + 1 uM Dex) büyütülen hücrelerin proliferasyon, farklılaşma ve transformasyon özellikleri üzerine etkisi değerlendirildi. Bulgular; kersetinin %10 FBS içeren ortamda, hücre proliferasyonunu zamana ve doza bağımlı olarak önlediğini gösterdi. %10 HS ortamında, artan kersetin konsantrasyonunun, hücre farklılaşmasının erken safhalarında gözlenen mekik şeklindeki hücre oluşumunu geçici olarak ertelediği gözlendi. %10 HS + 1 uM Dex ortamında ise kersetinin doza bağımlı olarak hücre transformasyonunu engellediği görüldü. Ayrıca, tüm besi ortamlarında, 100-150 uM konsantrasyonlarında kersetin, apoptotik yapıların oluşumuna neden oldu.
Özet (Çeviri)
SUMMAR In this study, the time and dose-dependent effects of a bioflavonoid quercetin on CO25 myoblast celi line were investigated. These cells contain a mutant N-ras oncogene under the transciptional control of the MMTV-LTR promotor inducible in the presence of dexamethasone (Dex). The effect of quercetin (used at 10-150 yM concentrations) on the proliferation, differentiation and transformation properties of cells grown in various media (containing 10% FBS, 10% HS and 10% HS + l \ıM Dex) conditions was evaluated in time periods of 24, 48, 72 and 96 hours. The data indicated mat quercetin prevented celi proliferation in a time- and döşe dependent manner in media containing 10% FBS. in 10% HS conditions, the formation of spindle-like cells at early stages of celi differentiation was temporarily delayed by increasing quercetin concentrations. in media containing 10% HS + l pM Dex, quercetin temporarily blocked celi transformation in a dose-dependent manner. it was also observed that, in ali media conditions, quercetin at 100-150 \ıM concentrations caused the formation of apoptotic structures.