Yeni 14-üyeli tetraaza makrosiklikleri içeren demir (III) ftalosiyanin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of catalyst properties of iron phthalocyanine four 14-membered tetraaza macrocycles
  1. Tez No: 171083
  2. Yazar: ÜMİT İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEFA AHSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Koordinasyon bileşiklerinden olan ftalosiyaninler, günümüz teknolojik ürünleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Metalsiz ve metalli ftalosiyaninler; kimyasal sensör, sıvı kristal, katalizör, non-lineer optik, fotodinamik terapi ve nanotüp gibi geniş uygulama alanları bulunması nedeniyle yıllardan beri bu bileşikler üzerinde çalışılmaktadır. Metalsiz ve metalli ftalosiyaninlerin en büyük dezavantajı organik çözücülerde ve suda çözünürlüğünün az olmasıdır. Ftalosiyanin halkası üzerine periferal ya da non-periferal olarak çeşitli sübstitüentlerin takılmasıyla çözünürlük arttırılabilir..Poliaza makrosiklikler, poliaza kavitelerinin geçiş metalleri bağlama özelliğinden dolayı son günlerde dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, yeni [Hexadekakis (N-asetil)-tetrakis-tetraazamakrosiklik-u.- Oxo(ftalosiyanin)]-demir(III) bileşiği sentezlendi. Literatürde bulunmayan bu bileşiğin yapısı; Elementel analiz, İR, UV-Vis, Atomik Absorpsiyon NMR ve Kütle spektrumları verileri ile aydınlatılmıştır. Bu çalışma, CNRS (Fransa) - TÜBİTAK (Türkiye) ortak projesi çerçevesinde yapılmıştır. [Hexadekakis (N-asetil)-tetrakis-tetraazamakrosiklik-u,- Oxo(ftalosiyanin)]-demir(III) bileşiğinin katalizör ölçümleri Institut de Recherches sur la Catalyse, CNRS, de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Phthalocyanines are coordination compounds that are important for application in technological materials. Phthalocyanine and metallophthalocyanines have been investigated for many years in detail because of their wide application fıelds, including use in chemical sensors, liquid crystals, catalyst, nonlinear optic, photodynamic therapy and nanotube. A decisive disadvantage of phthalocyanine and metal phthalocyanines is their low solubility in organic solvents ör water. The solubility can be increased, hovvever, by introducing alkyl ör alkoxy groııps into the pheripheral and non-peripheral positions of the phthalocyanine framework: Polyaza macrocycles have rceived considerable attention recently because of the transition metal-binding properties of the polyaza cavity. in this study we describe the synthesis of new [Hexadecakis (N-acetyl)- tetrakis-tetraazamacrocycle-(i-Oxo(phthalocyaninato)]-iron(III) The new compound has been characterized by elemental analysis, ÎR, UV-Visible, Atomic Absorption and Mass spectra This study has been made around CNRS (France) - TÜBİTAK (Turkey) common project.Catalyst measurements of [Hexadecakis (N-acetyl)-tetrakis- tetraazamacrocycle-u-Oxo(phthalocyaninato)]-iron(IH) compound have been made at Institut de Recherches sur la Catalyse, CNRS.