Yürüyen dalga tipli ultrasonik motorun bulanık mantık ile kontrolü
Fuzzy control of travelling wave ultrasonic motor
  1. Tez No: 171111
  2. Yazar: ENGİN HÜNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEREF ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Yürüyen dalga tipli ultrasonik motorun(TWUSM) hız y kontrolü V programlama dili yardımıyla oluşturulan simülasyon üzerinde gerçekleştirilmiştir. TWUSM'nin basitleştirilmiş eşdeğer devresinin 'c' programlama dilindeki analitik incelemesi sonucunda TWUSM'nin karakteristikleri çıkartılmış ve sonuçlar yapılmış olan çeşitli çalışmalardaki deneysel sonuçlar ile karşılaştırılarak modelin ve oluşturulan V programının geçerliliği kanıtlanmıştır. TWUSM'nin basitleştirilmiş modelinden elde edilen karakteristiklerde TWUSM'nin hızının zamanla meydana gelen ısı artışından ve uygulanan yük torkundan etkilendiği görülmüştür. Bu etkileri gidermek için PI ve Bulanık kontrol uygulanmıştır. Alman sonuçlar neticesinde bulanık kontrolörün PI kontrolöre göre üstünlüğü de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the speed control of traveling wave ultrasonic motor (TWUSM) has been studied by a simulation model developed using 'c' programming language. Having investigated the TWXJSM's simplified equivalent circuit analytically in 'c' programming language, the characteristics of TWUSM has been obtained and than the simulated results has been compared to the experimental results of other investigators to validate the model developed using V programming language. The influence of heat and load torque on the speed of TWUSM has been decreased through PI and fuzzy control. It is concluded that Fuzzy control has performed better than PI control.